След почти шестчасова детайлна политическа дискусия в ранните часове на днешния ден партията "Зелени" взе решение да преустанови по-нататъшни преговори с канцлера на Германия Меркел за евентуално формиране на коалиционно управление.
От партията подчертаха, че те имат доста големи различия с десницата на Меркел по редица въпроси - като енергетиката, климата и данъчната политика - и това не би позволило провеждането на по-нататъшни преговори, които да доведат до позитивни резултати.
След тези разговори "Зелените" не сметнаха, че е възможно да участват в по-конкретни коалиционни преговори, заяви Херман Грьохе, който е вторият човек след канцлера Меркел в Християндемократичния съюз (ХДС).
От утре (четвъртък) ние ще започне преговори с представители на Социалдемократическата партия (СДП), посочи той.
Меркел е необходимо да намери коалиционен партньор, за да продължи да управлява Германия за трети пореден мандат, след като нейната десница спечели убедително изборите през септември, но не успя да постигне пълно мнозинство, за да управлява самостоятелно.
Продължава да се очаква, че тя ще започне по-конкретни преговори със СДП, имащи за цел да повторят широко коалиционното управление между десницата и левицата, което беше факт при нейния първи управленски мандат през 2005/2009 година.
Премиерът на Бавария Хорст Сийхофер, който е шеф на Християнсоциалния съюз (ХСС) - основния партньор на партията ХДС на Меркел, заяви, че не е вярно, че неговата партия е против коалиция с партията "Зелени". Той обаче предпочита формирането на "голяма коалиция" със СДП и подчерта: Важният въпрос е: С коя партия можем да формираме солидно правителство? Все още нищо не е решено.
Перспективите за продължителни коалиционни преговори започват да тревожат европейските партньори на Германия, тъй като това може да забави взeмането на редица важни решение за справяне с кризата в еврозоната - такива като ключовия план за Eдинен европейски банков съюз.
Евентуална голяма коалиция десница-левица се очаква да доведе до повишение на разходите за инвестиции в Германия, което да подкрепи допълнително растежа на водещата европейска икономика и да повиши търговията с останалите проблемни страни от региона (да повиши немския внос от тях), което да доведе до по-нататъшно подобрение на търговския дисбаланс, предаде БНР
Самите преговори със СДП обаче няма да бъдат никак лесни, като данъчната политика се очаква да бъде основният препъникамък, подобно на преустановите преговори с партията "Зелени". Все пак от левицата намекнаха, че СДП може да спре да настоява за повишение на данъците, ако канцлерът Меркел успее да намери други пътища за повишение на инвестициите в инфраструктурата, образованието и изследователската дейност. Основната "ябълка на раздора" може да се окаже въпросът за минималната работна заплата. При преговорите в началото на седмицата, СДП даде ясно да се разбере, че тя няма да направи компромис с настояването за въвеждане на минимално ниво на заплащането на труда от 8,5 евро на час.