Европейското споразумение за намаляване на въглеродните емисии е само първата от цяла редица потенциално болезнени за страните от ЕС стъпки в борбата срещу глобалното затопляне. Това е посочила германският канцлер Ангела Меркел в интервю за Financial Times в навечерието на срещата на европейските лидери в четвъртък.

Меркел е посочила, че желае Европа да поеме „пионерското лидерство" в зелените инициативи. Тя очаква, че преговорите за намаляване на емисиите с 20% до 2020 от нивата през 1990 ще се окажат само начало на серия от трудни преговори, които „ще поставят Европа на челното място в света".

„Ще има бъдещи преговори за споразумение между държавите за споделяне на задълженията. Киото не бе нещо различно". Меркел бе министър на екологията на Германия през 1990те и бе главен преговарящ за ФРГ в договора от Киото. „Необходимостта да се борим с промяната в климата и да намалим енергийната ни зависимост, подсилена от факта, че сега (споразумението от) Киото изтича, изисква да концентрираме умовете си".

Утрешната среща на Европейския съюз ще е първата под президентството на Германия. Берлин ще трябва да преодолее скептицизма на поне дузина правителства и на първо място Франция, които се противопоставят на поемането на задължение делът на възобновимите енергоресурси в европейския енергиен микс до 2020 да се повиши на 20%.

Това е най-спорното от трите предложения, съставящи по-широкия ангажимент за емисиите на Еврокомисията  - заедно с цели за биогоривата и мерки за енергийно  спестяване.

За Меркел, лидерството на Европа в борбата с промените в климата ще доведе до икономически преимущества; европейската индустрия ще получи стимул за развитието на „по-чисти технологии", които след това ще бъдат изнасяни.

Германия през тази година води и Групата на Осемте индустриални нации и Меркел желае резултатите от срещата през тази седмица да влязат в дневния ред на срещата на Г 8 в юни.

Дългосрочната цел на Меркел е постигане на споразумение след изтичането на действието на договора от Киото, което да включва глобална версия на европейската схема за търговия с въглерод. Обаче френските предложения за таксуване на внасяните стоки, за които с предполага, че са произведени при спорни екологични условия, се посрещат скептично.

Относно предлаганото „разцепване" на европейския енергиен сектор, Меркел е подкрепила намирането на компромисно решение, спиращо малко преди да се раздели генериращата от преносната мрежа: „Лишаването на производителите на енергия от техните мрежи не е гаранция, че ще има повече конкуренция",

Меркел ще използва срещата от тази седмица, за да представи плана си за „Берлинска декларация", която предстои да бъде публикувана на 25 март, когато ЕС празнува 50 години от основополагащия Договор от Рим.

По думите на германския канцлер, текстът на Берлинската декларация ще касае постиженията на ЕС и бъдещите предизвикателства за обикновените граждани. Той ще бъде кратък и „всъщност ще може да се чете" - за разлика от повечето официални документи на ЕС.

Декларацията няма да споменава затегналите се преговори за Европейска конституция, но въпреки несъгласието на Великобритания ще визира единната европейска валута.