Високият икономически ръст в България е плод главно на големите и стабилни чуждестранни инвестиции в страната.

Това заяви първият заместник-управляващ директор на Международния валутен фонд Джон Липски, след срещата си с министъра на финансите Пламен Орешарски, съобщиха от пресцентъра на финансовото ни министерство.

България не трябва да позволява да бъде загубено доверието на чуждите инвеститори в страната, тъй като това би навредило повече, отколкото ако правителството извърши стъпка встрани от разумната парична и фискална политика, уточни още Липски.

По неговите думи ако България продължи да спазва своята разумна фискална политика, това ще и гарантира запазване на макроикономическата стабилност в страната.

Значителното подобряване на стандарта на живот на хората в България може да се постигне само ако има дългосрочен икономически растеж, коментира още първият заместник-управляващ директор на МВФ.

По-силно увеличаване на работните заплати може да резултира в негативно увеличаване на инфлационният натиск, заяви Липски.

Съгласно финансовото ни министерство доходите на населението в страната трябва да се увеличават с темпа на растеж на брутния вътрешен продукт у нас.

Липски обяви, че МВФ прогнозира 16.5% дефицит по текущата сметка, който се обяснява с големия приток на чуждестранни инвестиции. Прогнозираният ръст на икономиката за 2007 г. е около 6%, а инфлацията ще продължи да пада до 4.5% в края на годината.

„Перспективата за силен растеж и спадаща инфлация е много благоприятна", обобщи Липски, като напомни, че в световен мащаб политиките, насочени в борба с бедността са фокусирани върху много стабилен и висок растеж.