Растежът на индийската икономика през второто тримесечие на 2016 година (първо на новата финансова година в Индия) се забави до 7,1% на годишна база. За предишния тримесечен период Централното статистическо управление на страната (CSO) отчете ръст на БВП от 7,9 процента.

Въпреки това, Индия си остава най-бързо развиващата се страна сред големите световни икономики. 

Икономисти и анализатори, анкетирани от индийската търговско-промишлената палата FICCI, очакваха по-добри резултати, с осреднена прогноза за увеличение на БВП със 7,6%. 

Подемът в инфраструктурните отрасли, наблюдавани внимателно то властите и независимите експерти, е спаднал от 5,2% за предишното тримесечие до 3,2%. 

Продукцията на миннодобивните предприятие се навалила с 0,4%, а тази на аграрния сектор се е повишила едва с 1,8%. 

За това пък, производството в преработващ6ата промишленост е скочило с 9,1% през април - юни  в сравнение с аналогичния период на миналата година. 

Отслабването на темповете на икономически растеж вероятно ще засили натиска върху новия управител на Централната банка Урджит Пател да намали основните лихвени ставки с цел да се стимулират инвестициите в страната. 

През финансовата 2015-2016 година БВП на Индия се увеличи със 7,6%, и правителството в Ню Делхи се надяваше тази година динамиката да нарасне до 8% икономически растеж през текущата финансова година. Икономисти и анализатори прогнозират ръст на индийската икономика  в рамките на 7,8 процента, отбелязва finmarket.ru.