Конвергенцията между най-богатите и най-бедните икономики в еврозоната продължава, но с недостатъчен темп. Разликите в приходите остават огромни, а еврото така и не се превърна в катализатор за намаляването на неравенството, пише в доклад на Европейската централна банка, публикуван днес.
Членството във валутния съюз бе смятано за метод за засилване на икономиката, повишаване на увереността и привличането на инвестиции, които да доведат до растеж, който ще спомогне на държавите от централна и южна Европа да наваксат, пише Reuters.
От доклада обаче става ясно, че процесът е твърде бавен, а изследването заключва, че еврото не повишава равнопоставеността.
Нисък ръст на продуктивността, слаби институции и недобра употреба на инвестициите са най-вероятните причини за разликата между държавите.
Все пак Ирландия и Испания затварят разликата, а доста други страни поне не изостават. Бившите комунистически държави в еврозоната също се представят сравнително добре. Литва, Естония, Латвия, Словакия и Румъния, която не е член на еврозоната, постигнаха най-добри резултати, показва изследването.