На работна закуска регионалният директор на Федералната резервна банка – Сан Франциско сподели вижданията си за ипотечната криза в САЩ и резултатите от действията на ръководената от нея организация. Според нея експресните мерки на ФЕД, подети още в края на миналата година, а именно намаляване на лихвените нива, вкарването на свежи пари във финансовата система и обратното изкупуване на обезценените кредитни облигации започват да се отплащат.

Американската икономика направи крачка назад от пропастта,” според Йелън и шансовете за нова Голяма депресия намаляват, което бе най-лошия сценарии само преди няколко месеца.

Въпреки че не беше съвсем ясно обяснено от централната банката, служителите на Федералния резерв предприеха тези безпрецедентни стъпки, за да се противопоставят на това, което те обичат да наричат „порочен лупинг”.

Това не е израз от метъл концерт, а един от най-бързите механизми за срив на икономиката. Спадът в цените на имотите оказва натиск върху банките и финансовите институции, които са принудени да продават активи и да намалят кредитирането. Затягането на отдаването на кредити пък натиска надолу потреблението и води до още по-голям спад на цените и кръгът се завърта отново.

Голямата депресия е пример за това.

Йелън заяви, че подобряването на финансовите пазари в последно време намалява шансовете за толкова негативно развитие на ситуацията. „Аз съм дотолкова окуражена от това, което виждам в икономиката и финансите, за да вярвам, че наистина сме намалили шансовете за най-лошия сценарии. Но резкият спад в цените на имотите си остава риск и в перспектива.”

Йелън каза, че пътят напред за икономиката е особено несигурен заради финансовия хаос, цикълът с цените на имотите и общото повишаване на цените. Тя също предупреди, че централната банка ще обърне сериозно внимание на инфлацията.

Ние сме солидарно отговорни по всички дългове и няма да отписваме издаването на собствени кредитни облигации, гарантиращи ипотеките.

Федералният резерв ще спре безпрецедентното отпускане на краткосрочни заеми на инвестиционните банки едва, когато пазарът се стабилизира. И във връзка с това Федералният резерв и конгресът ще обсъдят бъдещето на механизмите за отпускане на заеми за тези организации. Резервът традиционно финансира по този начин само търговските банки, въпреки че има правото да отпуска заеми и на инвестиционните банки в спешни случай.

„Ние ще трябва да предприемем морално-укорими действия”, подчерта Йелън- „Пазарът може да изиска от нас да използваме този подход отново и ние ще поработим върху това с Конгреса”.

Йелън заяви убедеността си, че скорошното покачване на цените на петролните продукти и храните е причинено от фундаментални причини и не е резултат от намаляването на лихвеният процент.

Скорошното повишаване на размера на сумите по ипотечните заеми, може да е добро за Калифорния, където цените на имотите са доста високи, но все още не е довело до увеличаване броя на кредитите.