Производството в САЩ се е свило по-малко от първоначалните прогнози за месец март, като е спечелило най-вече от по-високия износ (заради евтиния долар) и от умереното вътрешно потребление (заради по-скъпия внос).
Производственият индекс на ISM се е покачил до 48.6 пункта през март от 48.3 през февруари, докато икономистите очакваха стойността му да падне до 47.5 пункта. Припомняме, че нивото 50 е разделящата линия, под която производството се свива (наблюдаваме рецесионни явления в сектора).
Докладът дава сигнал за по-високото търсене на произведени в САЩ стоки от чужбина, след като другите доклади показват умерен ръст на вътрешното търсене. Въпреки, че по-високият износ не може да стабилизира изцяло американското производство, той ще е достатъчен за фабриките да преодолеят кризата и да дочакат ръст на вътрешното търсене.
„Износът на САЩ се засилва посредством евтиния долар, от което печели най-много производството", коментира анализатор от Barclays Capital пред Bloomberg. „Все пак не можем да премълчим факта, че индексът ISM е под критичните 50 пункта, което ще продължи още известно време", продължава той.
Веднага след новината доларът продължи силното си рали спрямо еврото, йената, швейцарския франк и британския паунд. В момента доларът се разменя по курс от $1.5575 за евро или с повече от 3 цента спрямо вчерашното си ниво. Към йената, щатската валута покачи рязко до Y101.70, а към паундът котировките са $1.9750. Индустриалният индекс Dow Jones покачва с 2.0% до 12 512 пункта, следван от широкият измерител S&P, който нараства с 1.9%.
Sertys
на 01.04.2008 в 22:25:14 #1Това е трендова новина. Вижда се, че изградената зависимост е между ниските доларови нива и повишения износ. Няма как това да повлияе радикално на кроскурсовите коефициенти, но в дългосрочен план ще повиши нетния продукт на САЩ, както и ще промени баланса по търговската сметка. Ще виждаме повишение в ISM през идните тримесечия, но това няма да оскъпи долара значително. За момента валутния пазар се концентрира върху тенденциозността и статистическите данни, които САЩ и Еврозоната се надпреварват да бълват. Спекулантския рай ще продължи още поне 2 тримесечия.