Японският износ намалява за първи път от повече от четири години, след като търсенето на автомобили и електроника се охлади, заради забавянето на икономическия ръст в САЩ и затрудненията на развиващите се пазари предизвикани от поскъпването на храните и петрола. Износът е намалял с 1.7% през юни на годишна база, отчетоха от финансовото министерство в Токио.
Очакванията на анализаторите бяха за ръст с 3.3%, като последния отчетен спад на износа на Страната на изгряващото слънце беше регистриран през ноември 2003 година.
Днешния доклад е доказателство, че втората по големина икономика в света е изпитала сериозни затруднения през второто тримесечие, като рекордните цени на „черното злато" доведоха до силно покачване на стойността на океанските превози, както и до ръст на производствените разходи.
Като се очаква големите автомобилни компании като Toyota Motor и Honda Motor да отчетат спад на печалбите през второто тримесечие заради това.
Експорта на страната губи от конкурентноспособността си и от силното представяне на йената срещу долара, като инвестициите в японската валута се считат за сигурни от гледна точка на стабилността на местната икономика.
Износът на страната към САЩ е намалял с 15.4%, а за Европа с 11.2% през юни.
Продажбите на Toyota Motor през първата половина на годината са намалели със 7% в САЩ и Европа и са отчели ръст в Китай.
Японският износ за азиатския регион е нараснал с 1.5%, най-слабото покачване от 2 години насам, като експортът за Китай се е увеличил с 5.1%, спрямо 12.2% през май.
Вносът е нараснал рекордно с 16.2%, като увеличението се дължи най-вече на ръста на цените на петрола.
Като резултат, търговският баланс на страната е намалял до 139 милиарда йени, спрямо 366 милиарда през май.
Сезонно коригираната стойност на показателя показва спад до 135 милиарда йени през юни, спрямо 642 милиарда през предходния месец.



USD
CHF
EUR
GBP