Световното население е на път да достигне своя пик по-рано от очакваното през този век. Причината е, че някои от най-големите страни в света са изправени пред намаляваща раждаемост, според ООН.

Според доклада на Организацията на обединените нации за перспективите за световното население, то се очаква да достигне своя връх от около 10,3 милиарда в средата на 2080 г. В момента е 8,2 милиарда души. След това се очаква постепенно да намалее до 10,2 милиарда до 2100 г. - 6% по-малко от очакваното преди десетилетие.

Ново голямо предизвикателство грози световната икономика: нивата на раждаемост

Ново голямо предизвикателство грози световната икономика: нивата на раждаемост

До 2050 г. се предвижда три четвърти от страните да паднат под коефициента на раждаемост от 2,1 деца на жена

През 2022 година Организацията изчисли, че световното население ще достигне връх от 10,4 милиарда до 2080 г.

"В някои страни раждаемостта вече е дори по-ниска от очакваното по-рано, а и наблюдаваме малко по-бърз спад в някои региони с висока плодовитост", каза заместник-генералният секретар на ООН по икономическите и социалните въпроси Ли Дзюнхуа в изявление, цитиран от CNBC.

"По-ранното достигане на пика на населението е обнадеждаващ знак. Това може да означава намален натиск върху околната среда от човешки въздействия поради по-ниското съвкупно потребление", добави Ли.

Средно в световен мащаб жените имат с дете по-малко, отколкото през 1990 г. В над половината от всички страни средният брой живородени деца на жена е паднал под 2,1, което бележи нивото, необходимо на населението да поддържа постоянен размер без миграция.

Според ООН страни като Китай, Южна Корея, Испания и Италия имат свръхниски нива на раждаемост.

Към 2024 г. населението вече е достигнало своя връх в 63 страни, включително Китай, Германия, Япония и Русия. Предвижда се общото население на тези страни да намалее с 14% през следващите 30 години.

Въпреки това, в девет държави, включително Нигер, Сомалия, Централноафриканската република и Демократична република Конго, се предвижда "много бърз растеж", където общото население на тази група се очаква да се удвои между 2024 и 2054 г.

За над 120 държави, сред които Съединените щати, Индия, Индонезия и Пакистан, населението се очаква да достигне своя пик през втората половина на века или по-късно.