Търсене на електрически автомобили нараства и може драматично да намали пазарното търсене на фосилни горива, но Организацията на страните износителки на  петрол – OПЕК,  не се безпокои много по въпроса.

Преди дни излезе годишника на ОПЕК - World Oil Outlook. В него картелът отново изрази оптимизма си за по-нататъшното използване на петрола в транспортния процес на планетата. Организацията не вижда електромобилите като заплаха и смята, че това ще си остане така още няколко десетилетия, пише auto-press.net. 

Според OПЕК, към 2040-а година 94 процента от превозните средства на пътя ще продължат да ползват производни на петрола. От организацията смятат, че едва 1% от годишните продажби на нови автомобили ще се пада на електрическите коли. А това всъщност един милион автомобила годишно, ако вземем за база сегашните глобални продажби. Хибридните автомобили не бива да влизат в тази цифра, смятат в ОПЕК, защото ползват течни горива, макар и като гориво за генериране на ток и според организацията този тип автомобили ще представляват 14% от общия годишен автомобилен пазар. 

Според анализа, автомобилите ползващи за задвижването си горивни клетки, земен газ и други алтернативни горива няма да повишат чувствително участието си на пазара през следващите 25 години.

Независимо от непрекъснато подобряващата се горивна икономичност на автомобилите, от OPEC предсказват, че световната автомобилна флотилия ще харчи на практика 17% повече базирани на нефта горива през 2040-а, отколкото днес, заради драматичното повишаване броя на автомобилите по пътищата на планетата.