Макар Wall Street да очакваше първия доклад за заетостта от май, в който броят на новоназначените в САЩ за последния месец да е двуцифрено число заради 40-те хиляди стачкуващи от General Motors, които не влизат в статистиката, Бюрото за трудова заетост изненада пазарите. Данните, публикувани днес, показват, че през изминалия месец икономиката на САЩ е създала 128 хил. нови работни места, което е значително над очакваните 85 хиляди.
Същевременно данните за септември също бяха ревизирани силно нагоре, като те достигнаха 180 хил. нови работещи спрямо предварително оповестените 136 хил., а тези през август - с 51 хил. заети от 168 хил. до 219 хил. души. Само благодарение на ревизираните данни през август и септември в икономиката на САЩ са добавени почти 100 хил. нови заети, като заради тях през последните три месеца средният темп на покачване на работещите е бил със 176 хил. души месечно.
В доклада за октомври са взети предвид 41 600 работещи в General Motors, които протестираха, както и 20 хил. временни служители, които са напуснали работните места. Все пак в резултат от стачката броят на работещите в производствения сектор се понижи с общо 36 хил. души, което е най-големият месечен спад от 2009 г. досега. Очаква се обаче те да се върнат на пазара на труда през следващия месец, което ще покачи допълнително статистическите данни.
Безработицата се покачи с 0,1 процентен пункт от рекордно ниската си стойност за последните 50 години, като вече е 3,6%. Отчита се най-ниската степен на безработица сред афроамериканското население в историята.
Делът на участие (т.е. съотношението между общия брой на хората в трудоспособна възраст и тези от тях, които или са заети, или търсят работа) нарасна до 63,3%, като все повече американци навлизат в работната сила. Равнището на трайно безработните и на хората, работили на почасова работа, които се връщат в икономиката на пълен работен ден се понижи до 7%, което е най-ниската му стойност за последните почти две десетилетия.
Средната продължителност на работната седмица е 34,4 часа през октомври, което беше предварително очаквано. В производството средната продължителност на работната седмица се понижава с 0,2 часа до 40,3 часа, а допълнителното прослужено време остава без промяна - 3,2часа.