Когато президентът на САЩ Доналд Тръмп туитна, че това е "Най-великата икономика в историята на САЩ", веднага се появиха спекулации, че данните за брутния вътрешен продукт ще са по-високи от очакваното, предаде Zero Hedge. Наистина, през третото тримесечие растежът на индикатора е от 1,9% на годишна основа, което е значително над очакванията на пазарите от 1,6%. Все пак това е второто тримесечие под управлението на Тръмп, през което БВП се покачва с под 2%.
Двигателите на растежа през трите месеца до края на октомври са вътрешното потребление и правителствените разходи, а инвестициите на бизнеса и инвестициите в инвентории се понижават. Високият внос обаче спомага за нетен търговски дефицит за второ поредно тримесечие.
Крайното потребление на домакинствата расте както по отношение на стоките (например на автомобили и нетрайни потребителски стоки), така и по отношение на услугите. В този сегмент най-голям растеж отбелязват здравните и комуналните услуги. Общият ръст на този параметър е 2,9% през третото тримесечие, което е над очакваните от пазарите 2,6%, но значително под покачването през предишните три месеца, когато на годишна база потреблението се изстреля с 4,6%.
На тримесечна основа потреблението расте с 1,93%, като по този начин на практика формира цялото покачване на брутния вътрешен продукт, което също е точно 1,93%. Продажбите към индивидуалните потребители нараства с 2% през третото тримесечие, след като се покачи с 3,3% през предходното. Фиксираните инвестиции на чуждестранните граждани, т.е. разходите за оборудване, сгради и интелектуална собственост, спада с 3% на тримесечна основа. Инвестициите като цяло отнемат 0,22% от брутния вътрешен продукт, което е второ поредно тримесечие на спад.
Частните инвентории понижиха БВП с 0,05%, което е второ поредно тримесечие на спад, а нетният търговски дефицит доведе до понижаване от 0,08%. Другият дял от БВП освен потреблението, който расте, са правителствените разходи, които се покачват с 0,35% на тримесечна основа.
Данните показват, че ценовият индекс на БВП расте с 1,7% през третото тримесечие на годишна основа, след като се покачи с 2,4% през предходното. Така той е под очакванията на пазарите, които прогнозираха, че индикаторът ще нарасне с 1,9%. Това предполага, че е възможно по-късно днес Федералният резерв да понижи основния лихвен процент с 25 базисни пункта.
ICO
на 31.10.2019 в 10:09:44 #2Само да попитам, а защо в статията не са допълнили колко парични "улеснения" е отпуснал ФЕД за въпросния период и КАКЪВ ПРОЦЕНТ СА СПРЯМО БВП НА САЩ??? Защото накрая ще се окаже че въпросния икономически ръст е по-малък от напомпаните "улеснения". Въпросът е колко време ФЕД ще поддържа "ръста в икономиката" печатайки долари без да се принуди да повиши лихвените проценти?.
Izidorus B.
на 31.10.2019 в 09:07:59 #1Ами едно голямо БРАВО на Тръмп ! Човекът е успешен бизнесмен, а се вижда , че е и много успешен президент. Каза какво иска да постигне и го постигна. А политически коректния Барак Обама положи доста усилия да скапе САЩ.