Централната банка на Обединеното кралство Bank of England прие петото поредно увеличение на лихвените проценти, в опит за овладяване на растящата инфлация. Комитетът за парична политика гласува с за увеличаване на банковия лихвен процент с 25 базисни пункта до 1,25%. Някои членове гласуваха за увеличение с 50 базисни точки до 1,5%.

Комитетът обяви, че ще "предприеме необходимите действия за връщане на инфлацията до целта от 2% устойчиво в средносрочен план", като мащабът, темпът и времето на всяко следващо повишение зависят от икономическите перспективи и инфлационния натиск, предаде CNBC.

"Комитетът ще бъде особено бдителен инфлационен натиск и ако е необходимо, ще действа бързо", казаха от банката.

Властите са изправени пред незавидната задача да върнат контрола върху потребителските цени на фона на забавяне на растежа и бързо поевтиняваща валута, докато Обединеното кралство е изправено пред голяма криза в разходите за живот.

През май банката повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 1%, което беше най-високото ниво от 13 години, но предупреди, че британската икономика рискува да посрещне в рецесия.

Оттогава данни показват, че инфлацията в Обединеното кралство се е повишила до 40-годишен връх от 9% годишно през април. Цените на храните и енергията се покачват спираловидно. Очакванията на банката са инфлацията да се повиши до "малко над 11%" през октомври, като се вземат предвид по-високите цени на енергията за домакинствата след очаквано по-нататъшно увеличение до горната граница на цените на енергията в Обединеното кралство.

Инфлацията нараства в световен мащаб поради високите разходи за храна и енергия, които бяха подхранвани от войната и страховете от доставките на селскостопански стоки. Нарушаването на веригата за доставки и промените в търсенето в резултат на пандемията също доведоха до повишаване на цените на търгуваните стоки.

Въпреки това, Комисията призна, че инфлационният натиск може да бъде приписан само на глобални събития, отбелязвайки, че вътрешните фактори като стегнатия пазар на труда и ценовите стратегии на фирмите също са изиграли роля.

Икономиката на Великобритания неочаквано се сви с 0,3% през април след свиване от 0,1% през март, първият последователен спад от април и март 2020 г., а ОИСР прогнозира, че Обединеното кралство ще бъде най-слабата икономика в Г-7 през следващата година, защото по-високите лихвени проценти, повишаването на данъците, намалената търговия и спираловидните цени на храните и енергията удрят домакинствата.