Цените на петрола показват отрицателна динамика в хода на сутрешната търговия във вторник. Основната причина са запазващите се съмнения на инвеститорите за ефективността на споразумението на ОПЕ и производители извън картела за съкращаване на добива. Независимо, че Саудитска Арабия и някои други участници в сделката засега го спазват.

Сутринта фючърсите за сорта Brent поевтиняха с 0,52 процента до $55,57 за барел. Котировките за американския еталон WTI в същото време се търгуват около нивото $52,30 за барел, с 0,13 процента по-малко от края на вчерашната сесия.

Според участници на пазара в подкрепа на петролните цени стои твърдата решимост на лидера на ОПЕК - Саудитска Арабия да се придържа към условията на пакта за съкращаване на добива. Русия и някои членове на картела също намалиха производството си от началото на годината.

Въпреки това трейдърите, както и преди се съмняват в готовността на у всички участници в споразумението - от ОПЕК и извън него да изпълнят в пълна степен поетите ангажименти. От друга страна производители, които по различни причини бяха освободени от задължението да съкращават добива като Либия, Ирак, Иран, увеличават износа си от началото на годината.

И нещо друго - редица анализатори смятат, че усилията да се поддържат цените високи за сметка на намаляване на производството и предлагането може да ударят по търсенето на суровината.

Защото, според експертите, всеки път, когато цената се покачи с десет долара за барел, търсенето на петрол спада с 10 базисни пункта. Прогнозите сочат ръста на търсенето с 1,3 млн. барела на денонощие през тази година, при ръст от 1,4 млн. барела през 2016 година. Съвсем реален е рискът от понижаваща се тенденция в търсенето и заради намаляване на темповете на ръста на търсенето в Китай и Индия.