Във вторник, котировките на петрола се коригират нагоре след срива ден по-рано. Стабилизацията може да се окаже временна, ако има нови новини за увеличено производство от Саудитска Арабия и Русия. Анализаторите на Citigroup пишат, че цените могат да паднат под 30 долара и все още не е ясно къде ще се формира новият им ценови диапазон.

Майските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures днес сутринта се вдигнаха с 2,85 долара, или 8,3%, до $37,21 за барел. В същото време американският еталон West Texas Intermediate (WTI) на нюйоркската стокова борса NYMEX поскъпна с 2,46 долара, или 7,9%, до $33,59 за барел.

Цените и на двете еталонни световни марки паднаха с почти 25% в понеделник, като се сринаха до най-ниското си ниво от февруари 2016 г. Brent поевтиня до $ 34,36 за барел,а WTI падна - до $ 31,13 за барел. Те регистрираха най-големия си еднодневен спад от 17 януари 1991 г., когато цените на петрола паднаха в началото на войната в Залива в САЩ, отбелязва Ройтерс.

"Ситуацията, на която сме свидетели сега, очевидно няма прецедент в историята на петролния пазар. Комбинацията от надвиснала масивна доставка и съществен шок в търсенето в същото време", казва Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика, цитиран от Bloomberg.

По-евтиният петрол може да бъде положителен фактор за някои икономики. На този фон фондовите пазари в Азия, също подкрепени от очакването на стимули от паричните власти, се стабилизираха във вторник. Фючърсите на S&P 500 растат с 2% - след като индексът падна със 7,6% предния ден, тъй като някои инвеститори искат да се върнат на пазара, за да купят рязко по-евтини хартии. Доходността на 10-годишната хазна на САЩ нарасна до 0,624%.

В края на миналата седмица страните от ОПЕК + не успяха да постигнат споразумение. Двата най-големи производители на суровината влязоха в ценова война: Русия отказа по-значително намаляване на производството, а Саудитска Арабия отговори с увеличаване на добива. Това съвпадна с прогнозите за спад в търсенето на суровини поради коронавирусна епидемия в света.