Разходите за храна в глобален мащаб да се свили с 9 милиарда долара през 2015 г. заради поевтиняването на горивата, което намали цената на доставките. Това от своя страна е причинило свръхпредлагане на всички продукти от тази промишленост, твърдят от ООН.

Държавите в света са похарчили 1,076 трилиона долара за внос на храни, като тази сума е най-малката за последните пет години.

Този резултат е с 0,8% по-нисък от прогнозирания през октомври и отчита спад за първи път от 2009 г. насам. Разходите за миналата година са с 20% по-малки от рекордните 1,345 трилиона долара през 2014 г.

През предходните 12 месеца цените на петрола се свиха за трета поредна година заради свръхпредлагане на пазара. Това от своя страна това намали разходите за доставки, конкретно по море, до рекордно ниско равнище, пише Bloomberg.

Защо втората най-бързо развиваща се икономика се нуждае спешно от $245 милиона?

Защо втората най-бързо развиваща се икономика се нуждае спешно от $245 милиона?

Страната е изправена пред сериозна криза

Според анализатори най-големите печеливши от по-малките разходи за гориво и за хранителни продукти са страните от Средния Изток и от Африка.

Това важи в пълна сила за Египет, която е най-големият вносител на пшеница, както и за Етиопия, чието население е изправено пред огромен риск от хронично недохранване, заради екстремните климатични условия през 2015 г.