Краят на една ера наближава. Добивът на фосилни горива е достигнал рекореден спад през 2016 г., според данни на BP, представени в годишен доклад, който проследява световните тенденции.
Китай, най-големият потребител на енергия в света, е изгорил най-малко въглища в последните шест години, а употребата им спада за четвърта поредна година и в САЩ.
Въглищата - горивото, което замърсява най-много и което някога бе най-бързо растящият енергиен източник в света, застана на прицела на правителства и компании, докато светът започва работа по постигане на целите от споразумението за климата в Париж.
Потреблението на въглища намалява, а компаниите се обръщат към по-чистия природен газ. Икономиката на Китай пък се развива в посока предлагане на услуги и започва да обръща гръб на тежките производства. Възобновяемата енергия от вятъра и слънцето пък става все по-евтина, пише в доклада.
В резултат на това емисиите на въглероден диоксид остават на почти същите нива за трета поредна година.
През миналата година потреблението на въглища е намаляло с 1.7%, в сравнение със средногодишен ръст от 1.9% между 2005 и 2015 г. Китай, където се горят половината от въглищата в света, е отчела спад от 1.6%. В последните 11 години годишният ръст бе средно 3.7%.
В сърцето на промените са дългосрочните фактори като цената на газта и възобновяемата енергия в комбинация с опитите за намаляване на въглеродния диоксид.
Употребата на въглищата е намаляла на всеки континент освен Африка.
В Германия, най-големият пазар в Европа, спадът е 4.3%. Във Великобритания той е рекорден - 52.5%.