Малкият на площ, но много богат Катар е сред най-силните играчи в Средния Изток и в Северна Африка. Все още катарците са една от най-богатите нации в света с огромен размер на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението.

Заедно с това страната се справя доста добре с ниските цени на петрола в сравнение с всички в картела ОПЕК.

Данни на Международния валутен фонд (МВФ) отчитат, че през 2015 г. властите в Катар са „изхарчили” само около 0,6% от БВП или 1,2 милиарда долара за енергийни субсидии, докато другите членки на организацията са понесли много по-големи загуби заради евтиното черно злато.

Енергийните компании, спечелили най-много от евтиния петрол

Енергийните компании, спечелили най-много от евтиния петрол

Какво им помогна, за да направят големи печалби през 2015 г.?

Един от основните стимули за катарската икономика е бързото нарастване на банковото кредитиране.

„Ние сме притеснени, че кредитният бум изглежда все по-неустойчив и би могъл да се превърне в заплаха за финансовата стабилност на страната”, предупреждава Джейсън Тъви от Capital Economics, цитиран от Business Insider.

„Банкова криза изглежда толкова вероятна, но най-малкото ще бъде необходимо ограничаване на задлъжнялостта през следващите години, защото тя ще тежи върху икономиката”, допълва експертът.

Саудитска Арабия загърбва петрола. Реформи ще ѝ донесат $100 милиарда приходи

Саудитска Арабия загърбва петрола. Реформи ще ѝ донесат $100 милиарда приходи

Рияд въвежда редица мерки, за да неутрализира дефицита в бюджета си

Според него бързият растеж на кредитите е притеснителен и той е една от най-големите опасности пред Катар. Отпускането на заеми на частния сектор нараства с над 15% на година през последните пет години.

Така кредитите към БВП, без приходите от петрол, са нараснали до 100 на сто през 2016 г. от около 70 на сто през 2006 г. Според предписанията на МВФ нарастване на дълга на частния сектор с повече от 3 процентни пункта на година е предупреждение за финансова опасност.