Спадът в цените на петрола очаквано удари големите производители в индустрията, като редица от тях бяха принудени да орежат разходите си, а някои дори са заплашени от фалит. Оказва се обаче, че не всички компании в сектора са пострадали, а някои дори са спечелили от ситуацията на пазара, пише Bloomberg.
Търговците на петрол са се възползвали от волатилността на пазара. През 2015 г. те са спечелили от т.нар. „контанго”, когато фючърсните стойностти на суровината са по-високи от настоящите. Така те купуват черно злато на по-ниска цена, складират го и след това печелят, като използват финансови деривати.
Пример за това е най-голямата независима корпорация за търговия на енергийни ресурси Vitol Group. За 2015 г. тя отчете нетна печалба от 1,6 милиарда долара или четвъртото най-голямо такова постижение за 50-годишната й история.
Vital успява да запише такъв резултат благодарение на това, че наема най-големия танкер в света Overseas Laura Lynn, който побира 3 милиона барела, и съхранява на него черно злато.
Подобен ход предприема и Glencore, който е най-големият търговец на суровини. Докато бизнесът в минната индустрия на корпорацията затъва, приходите преди облагане с данъци са нараснали до 778 милиона долара или с 49% повече от 2014 г.
От компанията посочват, че са спечелили от „високата волатилност на пазара, стабилното контанго и възвръщаемостта от петролните танкери”.