Фиксираните ипотечни лихви в САЩ скочиха до най-високите си нива за тази година, показвайки че политиката на Федералния резерв за количествени улеснения изглежда се е провалила.

Средната ставка по 30-годишните ипотечни заеми  се повиши до 5.29% от 4.91% седмица по-рано, според данните на Freddie Mac. За последно нивото на тази лихва е било по-високо на 11 декември, 2008 г., когато тя е била 5.47%, предаде Bloomberg.

В същото време през тази седмица средната ставка по 15-годишните ипотечни заеми с фиксиран  процент се е повишила до 4.79% от 4.53% през миналата седмица.

Покачващите се лихвени нива може да доведат до ново рязко задълбочаване на кризата на пазара на жилища в САЩ, който се стабилизира до известна степен през последните седмици.

Доходността на облигациите с 10-годишен падеж, издадени от финансовото министерство и на 30-годишните дългови книжа на Fannie Maе е по-висока, отколкото беше преди Федералният резерв да обяви на 18 март, че ще предприеме количествени улеснения, чрез изкупуване на гарантирани с ипотеки облигации за $1.25 трилиона и на държавен дълг за $300 милиарда, чиято цел беше именно свалянето на дългосрочните лихви.

Точно това решение на Фед беше в основата на резкия спад на дългосрочните лихвени проценти в САЩ, като цената на 30-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва падна до 4.78% през април.

Доходността на държавните облигации и днес нараства заради опасенията, свързани със свръх предлагането на дълг за финансиране на огромния бюджетен дефицит в САЩ и заради покачването на апетита за риск на фондовите пазари.

Доходността на държавните облигации с 10-годишен падеж днес се покачва с 10.6 базисни пункта, до 3.65 на сто, спрямо 3% на 17 март.

Вчера доходността на облигациите на Fannie Mae с 30-годишен падеж и фиксирана лихва нарасна до 4.53% от 4.22% на 17 март, показват данните на Bloomberg.