Поръчките за стоки с дълготрайна употреба в САЩ нарастват неочаквано силно през април, според публикувания днес доклад на министерството на труда.
За миналия месец обемът на поръчките на стоки за дълготрайна употреба на американските компании се покачва с 1.9%, при очаквания за увеличение с 0.1%, след ревизиран спад с 2.1% през март.
В днешния доклад данните за март са ревизирани от първоначално отчетеното понижение на поръчките на стоки, които могат да бъдат използвани повече от 3 години, с 0.8% на месечна база.
Поръчките на стоки с дълготрайна употреба се явяват важен за пазара индикатор, тъй като дават представа за увереността на потребителите и компаниите в текущата икономическа ситуация, заради сравнително високата цена на този тип стоки.
За да се намали волатилността, характерна за военните и транспортните поръчки, се публикуват и стойностите на индекса без поръчките в тези два сектора.
Поръчки за стоки с дълготрайна употреба без транспорта се увеличават с 0.8 на сто през април, след ревизирано понижение с 0.6 на сто през март.
Консенсусните очаквания на пазара бяха за спад на индикатора с 0.4 на сто, след първоначално отчетеното намаление на поръчките с 0.6% през март.
Поръчките на стоки с дълготрайна употреба без тези в сектора на отбраната са нараснали с 1.0 на сто, след спад с 2.3% през март.
Покачването през април се дължи главно на по-силното търсене на автомобили, което е поредното доказателство, че промишления сектор се стабилизира.
А поръчките за капиталови стоки (без тези за отбраната и авиацията), които са важен показател за бъдещите бизнес разходи се покачват с 1,.5% след ревизирано понижение с 1.4% през март, като на годишна база те се понижават с 24.1%
Доставките за април на стоки извън отбраната, чиято стойност се използват при изчислението на брутния вътрешен продукт на САЩ, намаляват с 2.1% след спад с 1.7% през март.
Отложените поръчки за дълготрайни стоки се понижават с 1.2%, докато запасите на компаниите са намалели с 0.8 на сто през април.
В същото време поръчките на автомобили и части за тях са нараснали с 2.7%, а тези във гражданското въздухоплаване с 1.0%.