Производството на ядрена енергия по света през 2023 г. се увеличава до 2602 тераватчаса и така се доближава до най-високите в последно време резултати - тези от 2021 г. Това става ясно от доклад на Световната ядрена асоциация.

Така мирният атом осигурява 9% от световната електроенергия - и то въпреки спада с 1000 мегавата в глобалния капацитет на АЕЦ (до 392 GWe).

АЕЦ "Козлодуй" на 50: Какво се случи с Първа атомна и какво предстои

АЕЦ "Козлодуй" на 50: Какво се случи с Първа атомна и какво предстои

Електроцентралата е от ключово значение за българската енергетика и важността ѝ тепърва ще расте

Според организацията фактор е връщането на френски реактори в експлоатация след продължителни прекъсвания. Само те са допринесли с допълнителни 42 TWh.

Според директора на асоциацията Сама Билбао и Леон се вижда "отличната ефективност на ядрените реактори, независимо от възрастта им". Енергоблоковете са масово над 30-годишни, като обяснението в доклада е, че през 70-те и 80-те е имало мащабно разгръщане на ядрената енергетика, докато темпото на изграждане на нови мощности през 90-те е започнало да спада до абсолютното дъно през 2013 г.

През последното десетилетие обаче се вижда тенденцията да се изграждат нови енергоблокове. "Удължаването на срока на експлоатация или рестартирането на спрени реактори не са заместители на новопостроените, особено при положение, че световното търсене на енергия продължава да нараства", категорична е и Билбао и Леон.

Капацитетът расте особено отчетливо в Азия с нови реактори в Китай, ОАЕ, Южна Корея и Пакистан.

Колко нови АЕЦ ще строят в Русия през следващите години

Колко нови АЕЦ ще строят в Русия през следващите години

Броят на планираните малки и големи нови АЕЦ е двуцифрен

Конкретно през 2023 г. именно в Китай, но и в Южна Корея, САЩ, Словакия и Беларус са заработили 5 нови блока - докато 5 други в различни държави са били изведени от експлоатация.

Две трети от общо 64-те строящи се реактори са в Азия.

"Ядрените технологии ще имат по-широка роля от традиционното електроснабдяване по мрежата. Нараства интересът от страна на крайните потребители на енергия, като например центрове за данни, които имат високи изисквания към електроенергията, и промишлени производители, които се нуждаят от топлина за химически приложения и производство на материали или за обезсоляване. Това предлага потенциал за декарбонизация на икономиката като цяло", пише Билбао и Леон.

ОАЕ иска да е лидер в AI и "зелената" енергия - защо обмисля втора АЕЦ

ОАЕ иска да е лидер в AI и "зелената" енергия - защо обмисля втора АЕЦ

Изкуственият интелект има нужда от много ток, а надеждното му доставяне може да е проблем за ВЕИ

По думите ѝ индустрията е настроена за значително разрастване и се очаква все повече правителства да подкрепят усилията за утрояване на ядрения капацитет.