Обединените арабски емирства са все по-близо до решението за изграждане на втора атомна електроцентрала, съобщават редица световни агенции и специализирани издания през последните седмици. Страната е един от водещите играчи в традиционната енергетика (една трета от БВП идва от износа на нефт и газ) и през последните години говори много за прехода си към нисковъглеродна икономика, изградена около възобновяемите енергийни източници.

Каква е причината ОАЕ да поглежда към мирния атом? Сред главните "заподозрени" е една от другите големи амбиции на Емирствата - желанието да станат световни лидери в областта на изкуствения интелект.

ОАЕ инвестира $54 милиарда, за да бъде въглеродно неутрална до средата на века

Петролната държава, която налива $54 милиарда, за да бъде въглеродно неутрална до средата на века

Страната иска да увеличи трикратно дела на енергията, произведена от възобновяеми източници

Енергетика в преход

Страната с 10 млн. души население обяви, че през следващите 30 години ще инвестира 160 млрд. долара във ВЕИ. Отделно, още през 2009 г. тя взе решение да инвестира и 20 млрд. долара в АЕЦ като източник на енергия с по-малък непосредствен ефект върху околната среда и първият реактор на централата "Бараках" заработи през 2021 г.

Тази година всичките ѝ 4 енергоблока, които са с южнокорейска технология, ще са в експлоатация - общо 5600 мегавата. Това са сериозни мощности - на фона на над 4000 мегавата ВЕИ мощности, които до края на десетилетието трябва да се увеличат почти четирикратно.

Вече е ясно: над 30% от електроенергията в света идва от ВЕИ

Вече е ясно колко процента от електроенергията в света идва от ВЕИ

През 2023-а година обаче делът намалява

Поне от април насам обаче се обсъжда изграждането на още една атомна електроцентрала с между 2 и 4 реактора. Очаква се многомилиардният проект да привлече интереса на Южна Корея, САЩ, Китай, Русия и ред други.

AI лидер в бъдеще време

Официално причините ОАЕ да укрепва енергетиката са свързани с очакването броят на живеещите в страната да расте, а заедно с него - и енергийните нужди на страната. В момента тя е една от страните с най-голяма консумация на енергия на глава от населението.

Има обаче и нещо друго. Политическото ръководство на Емирствата обяви за своя цел страната да се превърне в лидер в областта на изкуствения интелект, като даже прие национална стратегия с хоризонт до 2031 г. - с масово внедряване във всички нива на икономиката и държавата.

Земята около АЕЦ може да поскъпне заради... AI

Земята около АЕЦ може да поскъпне заради... AI

Изкуственият интелект има ненаситен апетит за електроенергия

Microsoft обявиха инвестиция в размер на 1,5 млрд. долара в местната AI компания G42. Абу Даби е в центъра на плановете на Сам Алтман от OpenAI за изграждането на мрежа от заводи, които да бълват чипове за системи с изкуствен интелект.

Както отбелязва FT в свой материал, "ако изкуственият интелект наистина ще промени глобалната икономика, то центровете за данни, в които се "тренира" AI са заводите на бъдещето" и затова този тип обекти вече се възприемат като стратегически ресурс. Войната в Украйна показва как мощните компютри вече са в състояние да планират, нанасят или отразяват унищожителни удари.

ВЕИ не стигат

А проблемът е, че изкуственият интелект изисква енергия. Много енергия - и то през цялото време. "Зеленият преход" на ОАЕ, поне със сегашните технологии, не може да задоволи напълно това изискване.

На пръв поглед дадености - като слънце и вятър, в региона има в изобилие, но има важни въпроси, на които все още няма отговор.

На първо място това е как да се компенсира непостоянният характер на ВЕИ - произведената по този начин енергия през тиха и безветрена нощ е близо до нулата, а оптималните условия не са чак толкова лесно постижими.

Съхраняването на излишното в батерии за употреба през нощта навлиза като практика, но все още са малко на брой наистина големите инсталации за съхранение на енергия и има още какво да се желае от ефективността им.

Освен всичко друго, пустинният климат - с високи температури през деня и ниски през нощта, пясъчни бури и сериозно запрашаване, може да се превърне в истински кошмар поддръжката на ВЕИ инсталациите.

Така вторият АЕЦ - със своето надеждно производство на ток независимо от външните условия, се оказва ключов за изключително "гладните" за енергия амбиции на ОАЕ.

В името им от Абу Даби са готови да изпаднат в положение на нехарактерна за страната енергийна зависимост - тя е поела ангажимент да не обогатява уран и да купува готово ядрено гориво от чужбина. В ОАЕ приемат и да имат още една силно уязвима точка, която е добре видима от разположения недалеч архивраг Иран.

Казано най-просто, Емирствата наистина залагат на AI. Доколко от геополитическа, икономическа и екологична гледна точка това ще е добра идея е друг въпрос.