Вторият най-висш съд на Европейския съюз потвърди решението от 2018 година, което позволи на руския газов гигант да уреди дългогодишно антитръстово разследване, без да плаща глоба, съобщава Reuters.
Европейската комисия, която съблюдава за спазването на правилата за конкуренция в ЕС,още през 2018 г. прие отстъпките на "Газпром", които включват обещание да реформира ценообразуването си в осем държави, включително България, както и да позволи на конкурентите си да участват на пазарите в Източна Европа.
Това позволи на компанията да избегне глоба, която можеше да бъде до 10% от глобалния й оборот.
Полският съперник PGNiG, полското правителство и някои източноевропейски страни разкритикуваха споразумението, че е твърде меко спрямо "Газпром", контрастирайки го с огромните антитръстови глоби на ЕС за американския технологичен гигант Google.
PGNiG оспори споразумението в базирания в Люксембург Общ съд и също така поиска от съда да отмени отхвърлянето на ЕК на жалбата му за предполагаеми злоупотреби на "Газпром".
"Общият съд намира, че обжалваното решение не е опорочено от нито една от процесуалните или материалноправни грешки, посочени от жалбоподателя", каза съдът.
Съдиите обаче отхвърлиха решението на ЕК да отхвърли жалбата на PGNiG срещу "Газпром", като каза, че тя не е спазила процедурните права на компанията.
"Решението на Общия съд означава, че Европейската комисия трябва да преразгледа жалбата на PGNiG", написа в Twitter главният изпълнителен директор на PGNiG Павел Маевски.
"Надяваме се, че Европейската комисия ще се възползва от възможността, предоставена от днешното решение, за да предприеме решителни действия срещу нарушенията на закона за конкуренцията от "Газпром", добави той.
По време на първоначалното решение през 2018 г. компанията приветства решението, наричайки го "най-разумният резултат за доброто функциониране на целия европейски газов пазар".