Цяла Испания следи с притаен дъх "бисквитената война". Ожесточеният спор, възникнал в една от най-големите семейни фирми в страната, е достоен за сценарий на телевизионна сапунка от рода на легендарния "Далас", разкрива радио Deutsche Welle.

Досега в Испания не е имало толкова куриозна среща на акционери. Последното заседание на собствениците на дялове от голямата испанска фабрика за бисквити Galletas Gullon се състоя не къде да е, а в един Мерцедес, паркирал пред входа на онази индустриална империя, която сама се окачествява като "последният семеен бисквитен концерн" в Испания.

Но за задушевна семейна атмосфера не може и дума да става. Състоялото се на улицата "извънредно събрание на главните акционери" е поредното продължение на семейната бисквитена война, която отлично би могла да бъде адаптирана за сценарий на телевизионна сапунка от рода на легендарния семеен сериал "Далас".

Безмилостна война за наследство

Борбата във фабрикантската фамилия Gullon, която притежава и ръководи една от най-големите фабрики за бисквити в Европа, е борба на половете. Жени срещу мъже, майка срещу синове, сестри срещу братя. Това е безмилостна война за наследство и власт в може би най-прочутата индустриална пекарница в Испания.

Арена на битките е един концерн със 100-годишна история, в който 68-годишната Мария Тереза Родригес внезапно се превърна в главен акционер - след трагичната смърт на своя съпруг през 1983 година. Бизнесът на бисквитената кралица вървеше добре до момента, в който двамата й братя и техните трима синове се разбунтуваха и отстраниха преди година шефката на фирмата, тъй като, според тях, благополучието на концерна било застрашено.

Бисквитената наследница отиде на съд, който разпореди собствениците на фирмата да уредят пробелмите си в едно "извънредно акционерно събрание". След като обаче един от пазачите в концерна не пусна 68-годишната Родригес във фабриката, тя демонстративно организира акционерния ритуал пред входа на предприятието и то на задните седалки на една черна лимузина, на чието предно стъкло висеше бяла табела с надпис "Главно акционерно събрание Gullon".

В колата се бяха наместили Мария Тереза Родригес и щерка й Лурдес, придружавани от довереника на фабрикантката и бивш генерален директор на фирмата Хуан Мигел Мартинес. Тримата притежават, според собствените им твърдения, 80 процента от правата за гласуване. И естествено започнаха да падат глави...

Циркаджийски номера

Седящите в Мерцедеса акционери уволниха целия управителен съвет на вражеския семеен лагер и назначиха 68-годишната Родригес за единствен шеф на концерна. "Фирмата е моят живот и няма да се оставя братята ми да ме изгонят!", каза Родригес.

Контраатаката не закъсня. Акционерното събрание било "циркаджийски номер", съобщи говорител на Gullon, подчертавайки че решенията няма да се приемат. Освен това бисквитената наследница изобщо не била главната акционерка. Тя просто присвоила за себе си дяловете, които се падат на нейните пълнолетни деца. Семейните битки обаче явно не оказват никакво отрицателно влияние върху оборота на фирмата. През 2009 концернът Gullon повиши печалбата си с 13 процента, а през 2010 бизнесът процъфтява още повече.