Стопанската история е като огледало на автомобил за обратно виждане - важно е да поглеждаш към него, за да не катастрофираш. Водени от този мотив, Money.bg създаде първия подкаст за стопанска история на български език - "Пари през вековете". В него на разбираем език и по увлекателен начин ще разказваме любопитни подробности от стопанското минало.
Водещи на подкаста са проф. Пенчо Пенчев - ръководител на катедра "Политическа икономия" в УНСС и единствен професор по стопанска история в България, и Георги Минев - доктор по икономическа журналистика, преподавател в катедра "Медии и обществени комуникации" в УНСС и главен редактор на медийните продукти под марката Money.bg. В бъдещите епизоди в него ще намерят място и други подготвени експерти за съответните теми.
Свикнали сме да чуваме ласкави думи за българската икономика по време на социализма - как е имало достатъчно работни места за всички, как сме имали силна промишленост, как се произвеждали качествени стоки за износ. И вероятно в тези думи има и доза истина. Икономическият романтизъм към този период обаче бива сериозно оборен от най-верните служители на режима - агентите на "Държавна сигурност".
""Държавна сигурност" е кучето на режима, чиято задача е да му доставя достоверна информация - в случая за икономиката. Тя наблюдава без изкривяване процесите в икономиката, като в докладите си много често отразява доста точно съществуващите й проблеми", казва проф. Пенчо Пенчев в последния брой на подкаста "Пари през вековете".
Озаглавен "Корупция и безхаберие: как ДС описва българската икономика през социализма", в епизода екипът на Money.bg поглежда през очите на "кучето на режима" - чрез вече достъпните архиви. Те разкриват съвсем различна картина за този период от тази, която много носталгично настроени българи имат към него - като това, че се срещат в големи мащаби безстопанственост, разпиляване на суровини, масова липса на трудова дисциплина, както и фалшифициране на икономическа информация.
"Има много фрапиращи примери за ниска трудова и технологична дисциплина. Например със завода за автомобилни губи във Видин. През 70-те години ДС говорят за драстични нарушения на технологичната и трудовата дисциплина - работниците не идват навреме, не спазват технологичните изисквания. И се оказва, че огромната инвестиция в този завод със закупуването на съвременна френска техника, е провалена. Това е структуроопределящо предприятие, в което са закупени специални технологии и лицензи, но се оказва, че смеските за гумите не се правят по никаква рецептура, а буквално на око. Ето защо, когато идват французите, се хващат за главата. Около 70% от продукцията не отговаря на никакви критерии и не може да бъде пласирана никъде извън България", разказва проф. Пенчо Пенчев в епизода.
ДС разкрива и различни корупционни практики, които първо се появяват в т.нар. външнотърговски дружества - където българите имат досег до другата страна на желязната завеса. Така например директорът на "Техноимпекс" получава подкуп в размер на 29 000 валутни лева, срещу които са установени икономически вреди за страната в размер на 35 милиона валутни лева. Всеки може сам да сметне съотношението на личната облага и обществената вреда.
Друг случай е със заместник-министър на съобщенията бива подкупен от германския гигант Siemens, за да поръча точно определя техника. Той не само го прави, но и започва да защитава интересите на компанията в самото правителство.
Общото между двата случая е, че ДС не само ги открива, но и предприема мерки. "Нарушителите са сваляни от постовете, осъждани и пращани в затвора. Но независимо от мерките, корупцията се превръща в средата на 80-те години в системен проблем, който не може да се отстрани само с мерките от закона", обяснява проф. Пенчо Пенчев.
Повече подробности по тези и други примери може да чуете в епизода "Корупция и безхаберие: как ДС описва българската икономика през социализма" на "Пари през вековете". Подкастът може да бъде открит във всички водещи платформи - Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.
antoniya-zareva
на 11.01.2023 в 20:17:20 #6Браво, момчета! Лично за мен сте обективни. Виждам също, че при част от слушателите (читателите) липсват умения при работа с текст (информация): 1.Четене с разбиране на кратък текст; 2. Слушане с асимилиране на информация; 3. Несъгласие с дадена теза се оборва с аргументи и факти (документи, архиви). Знанията им що касае икономика и история няма смисъл да коментирам. Дерзайте!
erwin-schnholz
на 16.06.2022 в 17:58:26 #5До #9 Аз мога да говоря за неща които са от съзнателния ми живот през късния социализъм 80 те години. На ясно съм че имаше предимства през този строй имаше и недостатъци и то доста тука си мисля, че трябва да сме на едно мнение, както и за сегашния упадък. За 60те години не мога да говоря. От баща ми знам че през този период са се продавали Автомобили москвич 403 в цум. Цената им е била 1000лв. Можело е без номер да си я купи човек. Зй телевизори ходихме на "Фритьоф Нансен" зад хлебарницата, където сега се продават обувки. Там чакаше баща ми да му излезе номер. Беше късния соц 88г. или нещо такова. Имаше много чакащи. Харесваше ми на соца че след завършване веднага бяха длъжни да ти намерят работа по специалността. Имаше и много предприятия с интересна дейност където човек можеше да почне. Баща ми работеше в едно подразделение на една пловдивска фирма. Цветни метали се казваше. Правеха медни тръби за хладилници, парни инсталации, охладителни сисистеми и пр. Предприятията имаха и социална отговорност даваха на сътрудниците си жилища в панелни постройки на народни цени. Искам да кажа че финансирането беше подсигурено. Идиотията беше обаче сравнително Ниското заплащане 155лв взимаше един млад инженер по така наречените щатни таблици. За пазарлък и дума не можеше да става. 300лв заплата както казваха някои анализатори взимаха вече отвърдени служители с много стаж или такива които получаваха вредни. Това беше сериозна сума. Въпреки че края на 80те се усещаха наченки на инфлация.
erwin-schnholz
на 16.06.2022 в 11:13:16 #4@ Bozian-ivanov Наистина има много заблудени хора. Тях с факти не можеш убедиш. Проблемът е дълбоко в главите им. За какво например има индикатор на БВП по паритет на покупателната способност. Аз не съм фен на онзи (комунистическия) строй, ненавиждам го дори. Имаше корупция и там, гражданското производство беше в трета глуха. Баща ми чакаше от 1976г. За лек автомобил Лада, така и не му излезе номера до 1990. Подобно беше и с цветните телевизори. Проблемът обаче е че сегашния строй е още по отвратителен. Разрушават се семейства, човешки ценности, децата още В училището се учат че момичетата да са ку_ви е нормално (виж абитуриентски балове). Според мене това са загубени поколения (естествено има и изключения). И тази Система е обречена да попадне на боклука на историята. В момента мисля че се намираме В навечерието на такъв преломен момент.
Опако
на 12.06.2022 в 22:36:51 #3Пак отрицание от руските тролофашисти, корупцията по време на соца им се виждала "детска игра" ! Сигурно и ДС са били всички специалисти "педиатри", по вашата бавно развиваща, мизерна логика, само че България фалира три пъти от тая "детска игра", още по времето на съветския фашизъм! Някакви обяснения, руски олигофрени? Като липсвала реална икономика у нас днес как, аджеба, надхвърляме 140 млрд лв БВП тази година, бе, мужик насран?
erwin-schnholz
на 11.06.2022 в 13:39:10 #2Много хубава статия която нагледно показва компетентноста на българите И така наречените български специалисти, професори и пр. Тая история за страна Гана с баката, която налива материал на око е толкова стара и съм я чувал вече в три варианта. 1. Завод за полупроводници. Страна Гана налива с кофа. 2. Завод за електроди и заварочни прибори. Страна Гана пак налива. 3. Завода за Гуми във Видин. Стрина Гана отново в действие. Е разберете се най-накрая. Друг мит от социалистическа България. С автомат Калашников и нормален боен патрон се пробива жп релса. Е не може да се пробие Само с бронебоен патрон и само от по некачествена релса (релса45). По добри стомани Като релса 65 и бронебоен патрон не я пробива вече. По принцип и в днешно време има изисквания от клиенти (понеже работя в Автомобилната промишленост) всичко което се извършва от работник да бъде документирано. Има изисквания от рода "как ще предотвратите това работника да не забрави болтче в сглобката". В днешния дигитален свят има видео контрол например. Това са системи които струват по 10 000€. Или как ще докажете в случай на проблем кой партиен номер закваска е използвано в киселото мляко. Там прокуратурата може да се наложи да попита. Има и законова рамка за това. Дали е имало такава на времето не мога да кажа, но искам само да поясня че темата със Стрина Гана не е толкова проста колкото Изглежда. Много е лесно да се прехвърля всичко към комунистите. Не че ги харесвам. Вижте във днешно време каква корупция има. Вижте и конкретния пример с ваксините против Ковид. Там също не се знае какво има вътре, но хората си ги слагат без да задават много въпроси. Дори и съгласие подписват което освобождава фирмата производител от отговорност. Ако това е най добрата България на всички времена, да ни пази господ.
foxit
на 09.06.2022 в 21:30:56 #1Taĸa нaпpимep диpeĸтopът нa "Texнoимпeĸc" пoлyчaвa пoдĸyп в paзмep нa 29 000 вaлyтни лeвa, cpeщy ĸoитo ca ycтaнoвeни иĸoнoмичecĸи вpeди зa cтpaнaтa в paзмep нa 35 милиoнa вaлyтни лeвa. —————————— Сегшната директорка на Технимпекс е получила много повече подкупи и е навредила доста повече на страната…