Недостигът на суров петрол със сигурност е лоша новина за икономиките, които консумират с големи количества петролни продукти. Но когато става дума за тези продукти, недостигът на дизелово гориво може да бъде да опустошително. В началото на февруари Reuters съобщи че ограничените доставки на суров петрол, газ и въглища започват да влияят на производството на петролни продукти, най-вече на най-популярният сред тях, което е дизеловото гориво.

След края на блокирането, когато икономиките започнаха да се възстановяват, търсенето на дизелово гориво скочи. Въпреки това производството все още трябва да навакса.

Запасите от дизелово гориво в Европа са най-ниските от 2008 г. насам и с 8% или 35 милиона барела по-малко от средното ниво през това време на годината, пише Reuters.

Русия може би е намерила купувач за евтиния си петрол

Русия може би е намерила купувач за евтиния си петрол

Това е Индия

Положението в Съединените ще е още по-тежко. Там запасите от дизелово гориво са с 21 процента по-ниски от средните за сезона, или по-малко с 30 милиона барела.

В един от азиатските центрове за търговия с енергия Сингапур запасите от дизелово гориво са с 4 милиона барела под средното за сезона. По-лоша новина обаче е, че през последните 12 месеца общите запаси от дизелово гориво в САЩ, Европа и Сингапур са намалели с общо 110 милиона барела и още не са запълнени.

На този фон Русия е основен доставчик на дизелово гориво, което означава, а санкциите от Запад непременно ще засягат и тези доставки. Пазарът става все напрегнат и Shell и BP се отдръпнаха от предлагането на товари с дизелово гориво на германския пазар в продължение на две седмици, писаха информационни агенции, а причината е страх от недостиг.

Търговци на горива: Цената може много бързо да се намали, стига да има желание от страна на държавата

Търговци на горива: Цената може много бързо да се намали, стига да има желание от страна на държавата

Има и мерки, които могат да спомогнат за намаляване, или поне за париране на цените на бензина, дизела и газта

Още през февруари анализатор от Morgan Stanley припомни ситуация от 2008 г., когато цените на дизеловото гориво достигнаха 180 долара за барел, докато суровият петрол беше около 140 долара. Тогава нямаше война.

Според анализаторите на банката суровият петрол ще достигне 100 долара за барел през втората половина на годината. И Brent, и WTI достигнаха това ниво само дни след като беше направена тази прогноза.

Ограниченото предлагане ще доведе до повишаване на цените, което не може да бъде добра новина в среда постоянен ръст на инфлацията и ръст на цената на енергията.