Световната икономика е изправена пред криза, която може да бъде най-лошата в историята и да надмине по мащаби Голямата депресия от 30-те години на ХХ век. Тази тревожна оценка бе изразено днес от управителя на Bank of England Марвин Кинг, съобщава кореспондентът на ИТАР-ТАСС в Лондон.

Според Кинг причината за решението на Централната банка да увеличи паричното предлагане е опасната ситуация, в която е икономиката на Обединеното кралство и световната икономика като цяло.

Вчера Bank of England обяви емитирането на 75 милиарда паунда (116 милиарда долара). Тези средства ще бъдат използвани за увеличаване на паричното предлагане в икономиката и за нейното стимулиране.

"Ние създаваме нови пари, защото в икономиката няма достатъчно пари. Налага се да се справяме с необичайни обстоятелства, но трябва да реагираме на тях спокойно и да предприемаме правилните мерки", каза Кинг.

След края на Втората световна война основният проблем са били твърде многото пари. Сега, след световната финансова криза, сме изправени пред обратната ситуация. Сега те не са достатъчно, смята Кинг.

Според него, ситуацията в световната икономика прилича на тази през 30-те години на ХХ век, по време на Голямата депресия.

Марвин Кинг заяви, че икономическата криза е глобална по своя характер и за да се справим с нея, се нуждаем от координирано действие на правителствата по целия свят.

Той отхвърли страховете, че наливането на тези пари ще повиши инфлацията във Великобритания. Кинг прогнозира, че през следващите месеци, инфлацията в страната ще се увеличи и ще достигне 5%, но в бъдеще нейният растеж ще спре и тя ще започва да спада.

Финансовата инжекция от страна на Bank of England ще е под формата на изкупуване на държавни облигации от пазара за посочената сума. В същото време Централната банка запазва непроменен основният лихвен процент в размер на 0,5%. С допълнителното финансиране общата сума за количествено облекчаване ще достигне 275 млрд. паунда, изчислиха анализатори.