Залогът на Кремъл, че едва кретащата икономика на Русия най-накрая ще забърза растеж през второто полугодие, най-вероятно ще се окаже губещ. И причината този път е международното положение.
През май месец т.г. износът на Русия падна с 14 процента спрямо година по-рано и министърът на икономика Максим Орешкин предупреди миналия месец, че доставките на въглища "падат рязко". Като най-големият енергиен износител в света, страната е зависима от търсенето на горивата ѝ в чужбина, пише Bloomberg.
Ескалацията на търговската война между Съединените американски щати и Китай обаче предизвиква нова несигурност и нов спад в световната търговия.
"Видно е, че търговската война и отстъпването от глобализацията ще удари световната икономика тежко и ще натежи над индустрията и цените на суровините", заяви Орешкин тази седмица. "Ефектите ще бъдат усетени и тук".
Търговската война на щатския държавен глава с Поднебесната империя натежа над световната икономика и повали ключова подпора за икономиката точно в момента, в който Русия се надяваше да повиши растежа, благодарение и на ръст на публичните разходи. Орешкин е под натиск да постигне резултати след пет години на намаляващи реални доходи на обикновените руснаци.
От януари до март икономиката нарасна с едва 0,5 процента спрямо същия период на миналата година. Икономисти прогнозират ръст от едва 0,8 процента през второто тримесечие, а официалните данни се очакват в понеделник
Кремъл има план да инвестира $400 милиарда и се очаква изпълнението му да се превърне в растеж на икономиката през второто полугодие на тази година, макар наблюдатели да предупреждават, че ефектите може да са ограничени. Целта на Владимир Путин е да увеличи брутния вътрешен продукт на глава от населението с поне 50% до средата на следващото десетилетие.
Международният валутен фонд намали прогнозата си за световния растеж до 3,2 процента тази година и 3,5 процента през следващата - най-слаб от 2009 г. насам. Институцията посочи още, че над руската икономика тежат и американските санкции, които са премахнали по 0,2 процентни пункта от растежа всяка година от 2014 г. насам.
"Търсенето на суровини от Китай отслабва. Китайският пазар е особено важен за Русия", припомня и София Донец, икономист в Renaissance Capital.
karamazov
на 09.08.2019 в 14:06:48 #1Не, не и не! Ако питате бат пеераско, то руската икономика благодарение на американските санкции лети неудържимо напред! Сто пъти ви го писа човекът! Ама на, понеже световните и руски икономисти са прости, те не го слушат този велик корифей и ето ви сега какъв проблем стана.