Възможностите за транспортиране на компресиран природен газ през Черно море, съхранението на отработено ядрено гориво на площадката на АЕЦ „Козлодуй" и необходимите инвестиции в мрежата на Националната електрическа компания.

Тези три предпроектни проучвания в българския енергиен сектор е обявила намерението си да направи Агенцията за търговско развитие на Съединените щати (USTDA).

Това стана ясно след разговорите по време среща във Вашингтон на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и изпълнителния директор на USTDA Леокадиа Зак.

„Трите проекта са важни за енергийната сигурност и независимостта на страната ни", подчерта министър Трайков. Той допълни, че експертизата може да бъде предоставена на България безвъзмездно и ще послужи като независима оценка при стратегическото планиране на инвестиционните приоритети в сектора.

В последния ден от визитата си в Съединените щати министър Трайков се срещна и с АТК (Alliant Techsystems) - водещ производител на военно-отбранителни и космически технологии с три дъщерни компании: ATK Armament Systems, ATK Mission Systems, and ATK Space Systems.

Трайков е обсъдил с мениджмънта на компанията участие на български фирми като подизпълнители по поръчки на АТК за снабдяване на американската армия с амуниции, както и възможностите за приватизацията на ВМЗ „Сопот". Експертите на компанията са дали висока оценка на качеството на  производство на българските предприятия от военно-отбранителната индустрия.

От Министерство на икономиката припомнят, че инвестициите, реализирани от САЩ в България от 1996 до  2009 г. възлизат на 1.33 млрд. евро, по данни на БНБ. Това нарежда САЩ на 8-мо място по общ обем на инвестициите в България.

За миналата година инвестициите от САЩ са на стойност 38.2 млн. евро. Най-голям е броят на компаниите, инвестирали в енергетиката, търговията, управлението, недвижимите имоти, строителството, консултантските услуги, разработването на софтуер, електрониката, аутсорсинга на бизнес процеси и контактните центрове за техническа поддръжка.