„Италия не е в същата ситуация като Гърция. Страната демонстрира устойчивост в този тежък период. Отделно, показа, че е способна да удържи годишния бюджетен дефицит и да изпълни правилата на ЕС", заяви в интервю за италианския делови ежедневник Il Sole 24 Ore президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише, цитиран от сайта eon.bg.

По този начин той опроверга слуховете, че страната на Апенините може да бъде следващата държава от еврозоната, която ще се окаже в тежка икономическа ситуация.

Президентът на ЕЦБ допълни, че днешната ситуация е сигнал за държавите от валутния съюз, че трябва да работят здраво, за да направят своите икономики по-гъвкави и да повишат потенциала си. Според Трише подобряването на продуктивността на труда е в полза да нараства износа и да се създават работни места.

В своето интервю Жан-Клод Трише изтъкна още, че на този етап не вижда необходимост финансовият механизъм в помощ на Гърция да бъде използван. „Гърция трябва твърдо да продължава със своята възстановителна програма".

На въпрос дали може Гърция да обяви невъзможност да си плати задълженията, Трише обясни, че „това не е вариант, като се вземат предвид обсъжданите от правителството мерки, с които да бъде намален публичния дефицит или изявленията на лидерите на страните от еврозоната".

В същото време обаче американският финансист Джордж Сорос, чието мнение тежи, прогнозира, че гръцката дългова криза може да бъде разрешена, ако Германия се съгласи средствата отпускани на южната ни съседка да бъдат по преференциални лихвени проценти. Пред агенция Reuters Сорос сподели, че пазарните лихви, които действат в момента са надути вследствие на объркването по отношение на това как евентуално би проработил механизмът за спасяването на Гърция.

"Ако Германия има желание да намери начин да кредитира при лихвени проценти с отстъпка, пазарните лихви ще паднат", прогнозира Сорос. Спор него объркването по отношение на това дали Германия има желание да осигури финансиране на Гърция при лихвени проценти по-ниски от настоящите на пазара, на практика е довело до увеличението на тези пазарни лихвени проценти.

"Надявам се, че Германия ще осъзнае, че приказките за кредитиране по пазарните лихвени проценти са грешното лекарство. Това би тласнало Гърция към бездната" подчета Сорос. Финансистът смята, че в момента на гръцкия дългов пазар няма място за хеджфондове, тъй като рискът е прекалено голям.