В интервю, взето от Тимоти Гарднър от Ройтерс, заместникът на енергийния секретар на Щатите Клей Сел е казал: „Няма да предвиждам какво ще строи цената на царевицата, но ще ви кажа, че бъдещето на биогоривата не се базира на царевицата".
Производството на етанол в САЩ, най-вече с царевичен произход, се очаква през 2007 да достигне 8 млрд. галона за година от сегашните 5.6 млрд. - с изникването на 80 биорафинерии.
За последната година цените на царевицата се удвоиха, след като администрацията на Буш в старанието си да намали зависимостта от вноса на петрол и едновременно да избегне укори, че произвежда парникови газове, предложи милиони долари като поощрения за тези, които произвеждат етанол.
Цените на царевицата сега са най-високи за изминалото десетилетие, те обаче възбудиха протеста на хиляди хора в Мексико, тъй като се вдигна цената и на тортила, националната питка която се прави от царевично зърно. Тъй като царевицата е фуражно растение, засилиха се притесненията, че цената на месото и млечните продукти също могат да поскъпнат.
Според Сел бъдещето на биогоривата е етанолът от целулоза, който се прави от микроби, разграждащи дървесината и твърдите части от растенията в захароза, която след това ферментира в горива.
Биобутанолът (може да се прави както от петрол, така и от биомаса) и целулозният етанол могат да захранват комерсиалния пазар на горива в рамките на шест до десет години. Те могат да станат част от по-широка програма за намаляване на парниковите газове.
Новите горива са доста по-скъпи от обикновения етанол, но чрез инвестиции в изследователска и развойна дейност в САЩ може да се достигне до пробив. Сел е казал за Ройтерс, че надеждата на властите е цената на етанола от целулоза да спадне с един порядък. Освен това се провеждат изследвания и се правят инвестиции в производството от „чисти въглища" и енергийна ефективност.
Според американския чиновник, поемането на национален ангажимент за намаляване емисиите парникови газове няма да може да прехвърли тежестта в разработването на местни горива с ниски емисии от правителството към пазара, създавайки пазари за търговия с кредити за права за замърсяване.
Бъдещият президент на САЩ през 2008 ще бъде излъчен от хора и от двете партии, които заявяват подкрепата си за подобни програми, както и все повече енергийни експерти и компании. Но президентът Буш се противопоставя на задължителните ангажименти, твърдейки, че те ще навредят на американската икономика. Така че администрацията му следва концепцията на своя лидер.
Но концепцията на Сел е всъщност много логична: САЩ, макар че са най-голям замърсител в света, нямат моралното задължение да „носят" бързо развиващите се страни. Подобни мерки щели да държат „стотици милиони хора в бедност" в Китай и Индия. Тези страни печелят от продажби на американския пазар и не са задължени да намаляват емисиите си според някое международно съглашение.
Неделчо Съботинов
на 29.03.2007 в 16:16:08 #10Да но също така не забравяй, че не всички по света не ядат месо, има и кръвожадни, от които трябва да се пазим. Различна религия, различни вярвания, различни цели - било то джихад, било то друга свещенна мисия с цел вечен живот. Така че, то от зор американците са такива във външната си политика. Има много алчни, завистливи и готови на всичко същества, за да вземат това което нямат и не биха могли по нормален път да придобият. А иначе похвално, че си станал вегетарианец и аз от време на време ограничавам месото, а алкохола съм го намалил до минимум, избистря ми се мисълта...
Неделчо Съботинов
на 29.03.2007 в 15:58:02 #9Въпрос на гледна точка колега, някои хора търсят суетата, лукса и бохемското начало, а други практичността и простотата. Аз никого не укорявам, просто такъв е начина ми на живот.
Неделчо Съботинов
на 29.03.2007 в 15:46:29 #8Да и аз ги слушам, но забележи не за да се посмея, а за да изкарам пари. Е вярно, че смехът е злато, но не купува почивка на Малдивите
Неделчо Съботинов
на 29.03.2007 в 15:33:42 #7Ти със сигурност не можеш да ги накараш, а ако са толкова тъпи, що "умните" се остават де ги използват, а целия свят гледа какво ще каже Вашингтон. Мислете малко.
Неделчо Съботинов
на 29.03.2007 в 15:05:32 #6Мене пък ме дразни, че сутрин като си сипвам бензин в колата, знам че около 60% от цената днес (1.88 лв) отива като акциз, ддс и печалба за бензиностанцията, ама какво да направя. Карам и си гледам бизнеса, няма начин. А американците ги оставете, те могат да си правят каквото си искат, а останалия свят само си чеше езиците и ги псува, но само толкова.
Udddri
на 29.03.2007 в 13:43:50 #5г-н Саботинов, Това слабо променя тезата ми. Пак 1.20 лева за литър бензин при тяхния стандарт и при тяхните танкове по улиците е смехотворно.
Неделчо Съботинов
на 29.03.2007 в 13:32:27 #4Колегата, може би има в предвид британската мерна единица за обем също позната като "галон" (британски галон) равняващ се на 4.546 литра (закръглено на 4.5 литра), но това според мен е грешка, когато се говори за САЩ и бензнина се изчисляв в щатски долари, а не в британски паундове.
Неделчо Съботинов
на 29.03.2007 в 13:30:35 #3Галонът само за пояснение не е 4.5 л., а точно 3.785 литра (закърглено го смятаме 3.8 литра). Сега да продължим нататък, след като се разбрахме за мерните единици.
Udddri
на 29.03.2007 в 13:28:20 #2Чай забравих да кажа и че в САЩ бензина има някви нищожни акцижи. Не този който замърсява си плаща, а всички. В момента галона (4.5 л) в САЩ струва немислимите $3. или малко под лев за литър.
Udddri
на 29.03.2007 в 13:22:10 #1Пак ще дам любимата си аналогия с пробитата кофа и наливането на вода в нея. Като имаш дупки и 800 рафинерии за биогорива да излееш вътре пак няма да напълниш кофата. Буш упортио отказва да наложи по-добри стандарти за ефективност на автомобилите. В момента средната ефективност на колите в САЩ е по-зле от 1970 година и по зле от Модел Т. И да не споменавам колко неефективно е усвояването на енергия от Слънцето чрез биогорива.