Котировките на референтните световни марки петрол в понеделник спадат, след като през миналата седмица демонстрираха значителен ръст.

Цената на декемврийските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures днес сутринта (9,20 часа българско време) е 42,50 долара за барел, което е с 0,35 долара (0,82%) под цената в края на предишната сесия. В резултат на търговията в петък тези договори спаднаха с $0,49 (1.1%).

Ноемврийските фючърси за американския еталон WTI при електронна търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) към същия момент се търгуват по 40,22 долара за барел, което е с 0,38 долара (0,89%) под нивото от предишната сесия. В петък фючърсите паднаха с 0,59 долара (1,4%).

Като цяло през миналата седмица Brent поскъпна с 9,1%, а WTI - с9,6%.

В петък, 9 октомври, норвежката асоциация Norwegian Oil & Gas постигна споразумение за заплатите със синдиката Lederne, прекратявайки стачка в някои области, продължила от 30 септември. По-рано действията на синдиката доведоха до намаляване на добива в страната с 330 хиляди барела петролен еквивалент на ден, докато имаше заплаха от намаляване на производството с 1 милион барела на ден, отбелязва S&P Global Platts.

Междувременно петролните и газовите компании в Мексиканския залив започнаха оценка на щетите от преминалия ураган "Делта", за да извършат необходимите ремонти и да възстановят добива.

По данни на Бюрото по безопасност и околна среда на Министерството на вътрешните работи на САЩ в неделя, 11 октомври, малко над 91% от капацитета за производство на петрол в Мексиканския залив е бил спрян,.

Освен това националната петролна компания на Либия в неделя обяви възобновяване на производството на най-голямото петролно находище в страната "Шарара", което може да произведе до 300 хиляди барела на ден.

Според компанията за услуги в петролния бранш Baker Hughes броят на действащите петролни съоръжения в САЩ се е увеличил с четири през миналата седмица до 193 платформи. Увеличението на техния брой се наблюдава трета поредна седмица.