Централната банка на Япония подкрепя цените на акциите на местните компании с 50 милиарда долара годишно. Пред институцията обаче днес стои въпроса, пред който се изправят и редица други централни банки в развитите държави: кога да спре, пише The Wall Street Journal.
Индексът Nikkei Stock Average в момента е близо до 26-годишен рекорд и, изглежда, няма нужда от специална помощ вече. Критиците пък казват, че изкупуването на акции от страна на банката изопачава пазара. През последните пет години индексът повиши стойността си двойно, а спрямо миналата година повишението е 24 процента.
В Централната банка обаче се притесняват, че преждевременно изтегляне може да изпрати лош сигнал – ако се подразбере като отказ на BOJ от целта от 2% инфлация. Повишението на основните цени (без волатилни стоки като храната) бе 0,9% през ноември спрямо година по-рано – далеч под целта.
Стои и рискът йената да повиши стойността си, което да навреди на износа. Валутата вече расте през последните дни заради спекулации относно възможността централната банка да се изтегли. Това е и пример за предизвикателствата, пред които централните банки в редица страни трябва да се изправят.
В сравнение със САЩ и Европа, икономическите неволи на Япония продължават доста по-отдавна – още от 90-те години на миналия век. Ходовете на BOJ са и доста по-радикални. Централната банка притежава над 40% от правителствените облигации, а и изкупува акции – нещо, което Фед, например, не може да направи.
Програмата започна през 2010 г. и централната банка влива по 54 милиарда долара годишно в ETF, покривайки повечето листнати компании.
Очаква се следващата среща на BOJ да бъде на 22-23 януари. Не се очакват резки промени в програмите, но инвеститорите ще слушат внимателно за подсказки какво ги очаква през годината.
Към 31 декември м.г. Централната банка е държала 153 милиарда долара в ETF. Такахиде Киучи, бивш член на борда на BOJ, който често гласуваше срещу предложенията на Курода, смята, че сега е подходящ момент за прекратяване на програмата, тъй като пазарът е във възход. По думите му, притесненията относо поскъпването на йената трябва да бъде пренебрегнати, поне докато световната икономика расте силно.