Лятно часово време, въведено преди 2 години от Министерството на енергетиката и природните ресурси, донесе на Турция 1 милиард турски лири (около 163 млн. долара) под формата на спестявания.
"Нашата страна ще използва енергията си по-ефикасно с лятното часово време. Това решение е пример за много страни и по-специално за страните от ЕС", каза министърът на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез, цитиран от турски медии.
"Това положение отново показа точността на решението ни. Вземайки предвид социалните, икономическите и психологическите аспекти на процеса, пътят, който измина Турция последните 2 години, е важен опит за нас", добави той.
Последният президентски указ, публикуван в турския "Държавен вестник", слага край на слуховете за това дали прилагането на лятното часово време ще продължи или не.
Съгласно него, лятното часово време, въведено, за да се използват повече от светлите часове на деня, ще се прилага ежегодно през цялата година. Досега тази практика, въведена в края на 2016 г., е спестила 1.3 млрд. кВтч енергия, възлизаща на 1 млрд. турски лири (около 163 млн. долара).
Благодарение на лятно часово време през цялата година, Турция се възползва от дневната светлина средно с 64 часа и 24 минути на човек повече, отколкото при работно време от 08:30 до 17:30 часа.
Тъй като в пиковите часове се спести повече електроенергия, се елиминира необходимостта от инвестиция от 2000 мегавата по отношение на мрежовата преносна система.
Електричеството се пести както в жилищния, така и в сектора на услугите. Освен това са постигнати повече икономии чрез хармонизиране на производствения профил на нарастващия брой соларни централи в страната и променящия се потребителски профил.