"Университети вече привличат студенти с джипове и айфони" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Отново има отстъпки и за младежи, които доведат свой приятел

Все по-невероятни методи използват родните университети в опитите си да привлекат студенти. След като миналото лято ректори даваха по 50 лв. на свои възпитаници и преподаватели за всеки доведен кандидат-студент, тази година някои висши училища са вдигнали мизата - на младежите се обещават даже джипове, само и само да се запишат в съответния университет. 

Най-пресният пример е от частното Висше училище по агробизнес и развитие на регионите - Пловдив (ВУАРР), което се рекламира с гръмката оферта "Учи и спечели". В специално обръщение на сайта на университета ректорът акад. проф. Димитър Димитров примамва бъдещите студенти с "щастливи бонуси" - 7-дневни почивки, смартфони, айфони, лаптопи, таблети, а голямата награда е джип.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Започва подбор на хотели и транспортни фирми за председателството на ЕС", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Две обществени поръчки за над 1 млн. лв. са публикувани от министерството на българското председателство

България ще отдели над 1 млн. лв. за хотелско настаняване на ръководителите на делегациите, които ще пристигнат по време на българското председателство на ЕС в първата половина на следващата година, и за превоза на някои от гостите между хотелите им и местата, на които се провеждат конференциите. Това става ясно от публикувани обществени поръчки за избор на места за настаняване и транспортни фирми от министерството за българското председателство на Съвета на ЕС. Ръководителите на делегации ще тр...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Тънките сметки около самолетите" е заглавиe от в. "24 часа"

Извън битката на военните експерти два детайла връщат скандала в старото русло - "Русия или Запада"

Стари Ф-16 или нови "Грипен"? Американски или шведски? По-скъпите или по-евтините? Тези на служебния кабинет или тези на ГЕРБ? Радев или Цветанов? Сагата с покупката на нови изтребители за българските ВВС е толкова заплетена, че за гражданите е по-лесно да се произнесат аргументирано дали паметникът "1300 години България" пред НДК е стойностно изкуство, или не. За техническите предимства на едните и другите вече се изписаха тонове. Ясно е, че има два лобистки кръга, които натискат в една или друга посока.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Над 3000 катерушки опасни за децата" извежда на първа страница в. "Монитор"

324 от столичните площадки напълно реновирани

Над 3000 опасни катерушки дебнат децата из страната. Само 13 от общо 86 детски и спортни площадки на територията на Шумен например са ремонтирани от пролетта насам. Поне още толкова има в цялата област. Подобно е положението в останалите големи градове.

Голяма част от катерушките, люлките и различните съоръжения са морално остарели, а друга са потрошени след вандалски набези, показва проверка на "Монитор".

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Боршош - горещ картоф между ГЕРБ и БСП" четем на първа страница на в. "Труд"

Наемите на месец са 420 000 лв., а заплатите - 460 000 лв.

Виновен ли е Мирослав Боршош и може ли забавеният ремонт на НДК да провали българското европредседателство се превърна в горещ картоф, който ГЕРБ и БСП си прехвърляха.

На изслушванията във Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства за разходването на средства, предоставени целево на НДК за подготовка на българското председателство на ЕС от БСП се опитаха да обвинят вицепримера Томислав Дончев, че не е упражнил контрол като принципал на двореца.

В същото време министърът на културата Боил Банов каза, че вината е на служебвния вицепремиер Деница Златаева. Той разкри, че тя е освободила от финансова отговорност Мирослав Боршош и другите двама членове на съвета на директорите на НДК на 2 май. Тя приела и финансовия отчет за 2016 г.

Прочети още от в. "Труд"

"Борим се с други държави за 1 млрд. инвестиции", четем във в. "Стандарт"

Как може да се помогне на бизнеса за подготовката на кадри и към кои региони се насочват инвеститорите, коментира за "Стандарт" Стамен Янев, изпълнителен директор на Българска агенция за инвестиции /БАИ/.

- Липсата на квалифицирани кадри и невъзможността за осигуряване на работници от чужбина са конкретен проблем на бизнеса, който трябва бързо да намери решение, съгласиха се участниците на форума "Да на българската икономика", организиран от "Стандарт" и КРИБ през миналия месец. Какви мерки трябва да се вземат, за да се реши този проблем?

- Българската агенция за инвестиции (БАИ) работи в тази посока. Инструментариумът, който използваме, е свързан с това - когато подкрепим една голяма инвестиция чрез предоставянето на сертификат Б, А или приоритетен, инвеститорът би могъл да получи и допълнителна насърчителна мярка - да се поеме от страна на държавата част от средствата, които се дават за обучението на новонаетия персонал.

Прочети още от в. "Стандарт"

"КЗК отново не откри нарушения на пазара на горива", пише в. "Капитал"

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли обвиненията срещу "Газтрейд", "Лукойл България" и "ОМВ България" за злоупотреба с господстващо положение и картел. Това става ясно от решението, взето от комисията в края на юни и публикувано на интернет страницата й. Производството срещу трите компании беше образувано през 2015 г. въз основа на жалба, подадена от "Трейднет Варна", собственик на варненската верига бензиностанции VM Petroleum на Веселин Марешки.

Прочети още от в " Капитал"

"От евроатлантизма първо ще изтървем еврото", пише в. "Сега"

Германия ще ни врътне кранчето на еврофондовете, а после ще ни дръпне от обятията на САЩ

Какво ще ни остане от евроатлантическите ценности, ако Германия изпълни призива на канцлерката Ангела Меркел Европа да поеме съдбата си в свои ръце? Гол евроатлантизъм без ценности - първо ще изтървем еврофондовете, а после атлантическата солидарност. 

Какво е замислено? 

"Държави членки, които не изпълняват стандартите на Европейския съюз за върховенство на закона, може да загубят достъпа си до част от европейските фондове, предвижда предложение на германското правителство за реформиране на системата за кохезионно финансиране.

Прочети още от в. "Сега"

"КНСБ иска 1,4 млрд. лв. повече от бюджет 2018" пише в. "Труд"

Исканията на КНСБ към бюджет 2018 г. са за около 1,4 млрд. лв. В повече от досегашните равнища. Това стана ясно на семинар на синдиката в Белчин баня, посветен на управленската програма на правителството.

За повишение на заплатите и издръжка на системите за здравеопазване, държавно управление, земеделие, транспорт и култура са необходими над 900 млн. лв. отгоре, заяви президентът на синдиката Пламен Димитров. Отделно са нужни още над 470 милиона за капиталови разходи.

"Властта трябва да ни приближи към усещането, че сме от богатия клуб, а не в задния двор на Европа", подчерта Пламен Димитров. За 2016 година КНСБ са настоявали за около 1,25 млрд. увеличение, в крайна сметка са постигнати 650-700 милиона отгоре..

Според Димитров в идните 4 години БВП трябва да расте с максималния си потенциал - около 4,5%.

Прочети още от в. "Труд"

"Да участваме в битката за транзит на газ", пише в. "Стандарт"

България не е зачертана като сериозна дестинация за транзитирането на газ в региона и знак за това е участието на страната ни в Световния петролен конгрес, както и предстоящата реализация на проекта за газов хъб "Балкан". 

Ние сме в остра конкуренция с останалите държави, защото практически възможностите за реализация на подобни идеи като газови хъбове по отношение на Румъния са много. Румъния има собствен добив на газ, при това с много ясна перспектива - скоро тя ще стане нетен износител на газ. Освен това през Турция се преплитат огромни газопреносни маршрути, така че при това положение ние просто можем да бъдем някакъв компромис за преразпределяне на определени количества газ, разбира се, в рамките на очертаващата се като реалност идея за газовия хъб "Балкан".

Прочети още от в. "Стандарт"