След като анализирали ситуацията в еврозоната, експертите установили, че през последните няколко седмици положението в засегнатите от кризата държави се е влошило драматично. Под заглавие "Изход от кризата" 17-те европейски експерти настояват за коригиране на грешките, допуснати при създаването на валутния съюз. Те апелират и за институционално реорганизиране на системата, за да бъде възвърнато доверието към еврото.
Искат се реформи, но да не са само козметични
В контекста на дълговата криза те препоръчват бремето да бъде разпределено по-равномерно между държавите от еврозоната. Освен това в краткосрочен план е необходимо рамките на гаранциите за задлъжнелите държави да бъдат разширени - при положение, че те извършват договорените реформи. Становището на групата икономисти по отношение на еврооблигациите е твърдо отрицателно.
Експертите предлагат фондове за погасяване на дълговете
Изход от кризата ще бъде намерен само, ако в еврозоната бъдат извършени структурни промени, пишат експертите, чието проучване е поръчано и публикувано от американския мозъчен тръст Institute for New Economist Training (Ines). В по-далечен план е препоръчително създаването на фискален и банков съюз, както и реформи на финансовите пазари, даващи възможност за по-добър контрол. Паралелно е необходимо разработването на механизъм за изключване на държавите, които не изпълняват изискванията на фискалния договор.
Фалити, безработица, безпаричие
Един от авторите на проучването - икономистът Ларс Фелд, предупреждава, че евентуалният срив на еврозоната би имал огромни последствия и за Германия: гигантските разходи, свързани с поетите от страната гаранции за закъсалите европейски страни, ще се отразят катастрофално най-вече на средната класа. Фелд предрича множество фалити и повишаване на безработицата.
Според експерта Германия трябва да положи усилия за намаляване на високите разходи по рефинансирането на държави като Испания и Италия. Проблемът е в това, че спасителният чадър е твърде малък по мащаби, за да помогне на по-големите страни от еврозоната. В краткосрочен план по-ефективна мярка за овладяване на кризата биха могли да бъдат фондовете за погасяване на дълговете, препоръчват експертите. "При това положение бихме могли да видим светлина в тунела", казват те.
Янакиев
на 27.07.2012 в 11:09:49 #4birmingham | 26.07.2012 20:31.. Тъп си за двама моето дете.
birmingham
на 26.07.2012 в 21:31:45 #3защо всеки от тези страни от европа триабва да се саобразиава с германиа,да ги нападнем както те преди нас и толкоз
Vesko94
на 26.07.2012 в 15:21:21 #2Решение има. 50 % данък за тези, с приходи над 1 млн. годишно. Мързеливи зад**ци като гърците например, да започнат да работят като хората, а не да чакам само парите на Европа. Подпомагане на развиващите се пазари. Драстично намаляване на заплатите на т.нар CEO на фирмите. По- ниски военни бюджети.
hydra
на 26.07.2012 в 14:57:00 #1Възможни са два типа реформи. Всичко друго е обречено на провал и рано или късно ще доведе до един от двата. Те са: - драстично намаляване на богатството на богатите; - световна война. Ще поживеем, ще видим, кое ще се случи.