Промяната в прага за задължителна регистрация по Закона за данък добавена стойност е една от най-обсъжданите мерки, предложени от правителството. Института на дипломираните експерт-счетоводители излезе с критично становище по предложените предложения. "Като експерти нашето становище е многопластово. Има резон да се пристъпи към такава мярка предвид факта, че има сериозна административна тежест пред микро предприятията - тежест, свързана с отчетността по ДДС и формата под която сега се осъществява. Считаме, че най-подходящо е да се следват добрите европейски практики на отчетност - като периодичност, подход и контрол", заяви Пламен Донев, член на съвета по данъчна методология на Института за дипломираните експерт-счетоводители и старши мениджър "Корпоративни данъци" в "Делойт България" в предаването Money.bg по телевизия Bulgaria On Air.
По думите му по отношение на вдигането на прага, това има своите сериозни рискове. "На първо място ще има дупка в държавния бюджет - около 200-400 милиона лева приходи по-малко, за което няма ясен разчет с какво ще бъдат компенсирани. Така ще сме в ситуация на по-голям държавен дълг, което не е добър подход. Ако не се облекчи административната тежест, една част от предприятията ще могат да се спасят от тежестта наречена ДДС, но друга част ще я носят в същия размер", коментира той.
Според него западноевропейските държави имат нисък праг за регистрация по ДДС и облекчени подходи за ДДС отчетност, за разлика от държавите от Балканския регион.
"В ДДС системата няма разграничение при подхода за облагане на физически лица и юридическите лица. Няма смисъл в разделянето им и би отворило много данъчни измами", заяви Донев.
Намаляването на 9% и 0% на данъчните ставки
Според него тези диференцирани данъчни ставки не дават желания ефект за намаляване на цените на продуктите. Няма как да се гарантира, че намаляването на ДДС ще доведе до намаляване на цените и това е ясно установен факт в държавите с ДДС системата.
"Спрямо регулираните цени на газта и електроенергията, там намалената ставка ще има отражения и желан ефект".
По думите му каквато и да била диференцирана ДДС ставка да се въведе, тя би била произволна. Освен това има технически проблеми пред това, най-вече определяне на категория и граници. Това подлежи на ясно законодателно решение и ако няма такова, подлежи на отваряне на вратите за данъчни измами.