Не е трудно да се досетим защо девет американски бойни кораба с общо 17,000 души на борда бяха изпратени в Персийския залив посред бял ден в сряда. Тази демонстрация на сила съвпадна с оповестяване на доклада от Международната агенция за атомна енергия, според който Иран изостава от поетите ангажименти да ограничи ядрената си програма, както бе поискано от САЩ и европейските държави.

Новият френски президент Саркози добави още един глас срещу намеренията на Иран да става световна ядрена сила, като обяви, че е абсолютно несъгласен с това Иран да притежава ядрена технология. Той е допълнил, че ще подкрепи напълно евентуални тежки санкции срещу персийската страна.

Не е сигурно обаче, дали тези закани и показване на мускули ще трогнат Иран. Религиозното управление на страната не веднъж е обявявало, че ще се противопостави остро на всякаква заплаха от вън. Президентът Махмуд Ахмадинеджад на скоро даде ясен сигнал, че страната му ще направи всичко, за да отстоява правото си на развитие на ядрена технология.

Тези негови думи бяха разшифровани от анализаторите като намерение за затваряне на протока Хормуз в Персийския залив, през който минава почти една четвърт от световния износ на петрол. Именно от там в сряда минаха и американските фрегати и самолетоносачи, за да се разположат в непосредствена близост до бреговете на Иран.

Международната общност се притеснява от прекалено бързите темпове, с които Иран напредва по пътя си към разработване на ядрено оръжие. Международната агенция е публикувала в доклада си сведения за наличието на 1,300 центрофуги в обект в град Натанз, които са предназначени за обогатяване на уран. Все пак, специалистите са на мнение, че на страната ще са нужни поне 3,000 такива съоръжения, за да успее да произведе достатъчно обогатен уран за направата на ядрена бомба в рамките на една година. Иран продължава да твърди, че ядрената им програма е изключително за мирни цели, тоест за производство на гориво за АЕЦ.

Междувременно в Иран политическото напрежение расте, а мястото на либерализма става все по ограничено в обществения живот. Жените губят все повече от правата си като биват подтискани, а тези които се занимават с научна работа и имат връзки със Съединените щати бяха арестувани и съдени за намеренията им да организират държавен преврат.

По-малко гласност бе дадена на новината за ареста на Хюсеин Мусавиан, който е бивш преговарящ по ядрените въпроси на Иран с ООН. Той беше обвинен в шпионаж след като беше засечен да контактува със служители на чуждо посолство в Техеран. Властите задържаха и иранска журналистка с американски произход от Радио Фарда, което е спонсорирано от американски организации и предава на персийски език.  

Предстоящата седмица може да даде по-ясни сигнали за това, което се очаква да се случи в близко бъдеще. На 28 май американският посланик в Багдад ще се срещне с иранския си колега, но за да разговарят само по въпроси засягащи Ирак. Няколко дни по-късно се очаква да започне нов кръг от преговори между преговарящия по въпросите на външната политика на ЕС Хавиер Солана и главния преговарящ по ядрените въпроси на Иран Али Лариджани. Въпреки демонстрацията на военна мощ от САЩ и лошите показатели от доклада на Международната ядрена агенция, едва ли Иран ще е готов толкова лесно да отстъпи.