Историческото съглашениее постигнато между енергийния секретар на САЩ Самюъл Бодман и министърана търговията, икономиката и промишлеността на Япония Акира Амари по време на техните преговори във Вашингтон.
Амари е казал пред журналисти: „Съглашението, което постигнахме днес по отношение на енергийната кооперация между Япония и САЩ стана важна повратна точка в глобалната история на енергийната политика".
Планът ще бъде завършен през април. Детайли по него все още не се съобщават и ще се доработват още два или три месеца, е казал Бодман. Но Амари е казал, че Япония ще осигури финансиране, което ще подкрепи изграждането на нови АЕЦ в САЩ.
По непотвърдени данни, над 30 атомни електроцентрали влизат в плановете на администрацията на Буш. Амари е казал: „Обмисляме публичното финансиране, включително и изнесено кредитиране, за изграждане на нови електроцентрали в САЩ".
Освен това, според японския вестник "Иомиури", японското правителство ще осигури търговски гаранции за фирми, които се включат в изграждането на електроцентралите в САЩ.
Американците от своя страна ще осигурят гаранции за заемите по съглашението. Финансовите институции в САЩ по принцип не са склонни да отпускат заеми за ядрени проекти на американски компании, защото считат, че им липсва опит в това отношение.
Бодман и Амари са казали в съвместното си изказване, че планът им за действие „ще осигури рамка за сътрудничество" между двете най-силни икономики в света, които едновременно с това са и най-сериозните потребители на енергия.
Те ще се фокусират върху изследователската и развойна дейност в инициативата за т.нар. Глобално Ядрено Енергийно Партньорство. САЩ очакват значителна полза от кооперацията си с Япония поради забележителните научни и инженерни умения на азиатците.
Съвместното изявление също така отправя призив към Китай и Индия, които изграждат стратегическите си петролни резерви, да си сътрудничат с МАЕ (Международната агенция по енергетика) в критични ситуации.
Изглежда Япония и САЩ са визирали ситуацията във Венецуела, когато са изразили загриженост за „спънките" в страните - производители на петрол пред значителните инвестиции, нужни за посрещането на нарастващото търсене в света.