В Япония разходите на домакинствата намаляха през май, броят на свободните работни места спадна до три годишен минимум, а инфлацията почти се удвои, което може би означава, че най-продължителната експанзия на японската икономика, след втората световна война, може би е приключила, според Блумбърг.

Разходите на домакинствата в страната на изгряващото слънце отбелязаха спад с 3.2%, което е най-голямо намаление от септември 2006 година, съобщиха днес от Националната статистическа служба.

Цените на основните потребителски продукти, с изключение на плодовете, рибата и зеленчуците са се покачили с 1.5% през май на годишна база след като през април отбелязаха ръст с 0.9%.

Японският индекс Nikkei 225 Stock започна деня със спад с 3.2%, което е най-голямо намаление за последните два месеца и с вероятно се дължи на опасенията за спад на глобалното търсене на произведени в Япония телевизори и автомобили може да намалее, заради високите цени на горивата.

Правителството намали определените размери на индустриалната продукция, въпреки че доклада от днес показа покачване, на производството в заводите, мините и сферата на услугите с 2.9% на месечна база през май, след тримесечен спад.

Според министъра на търговията на Япония през последните месеци индустриалното производство показва признаци на отслабване, заради повишението на цените на енергията и забавянето на глобалната икономика.

В Япония по-високите цени на стоманата, гумата и алуминия увеличиха производствените цени на компании като Nissan Motor.

И тази седмица изпълнителният директор на компанията Карлос Гон, заяви, че тези цени „са практически неприемливи".

Според анализаторите инфлационният натиск в случая не е свързан с ускоряване на растежа на икономиката, защото се дължи най-вече на покачването на цените на суровините и ще доведе до спад на корпоративните печалби.

През първото тримесечие печалбите са отбелязали най-бърз спад от 2002 година насам, когато икономиката на страната излизаше от последната си рецесия.

За година цените на петрола са се удвоили и вчера достигнаха рекордни нива от $140.39 за барел, а днес ги надминаха, което заедно с повишаването на стойността на енергията и суровините поставя големите производители в много неизгодно положение и според прогнозите на докладът на Японската банка, който ще се публикува на 1 юли ще покаже рекорден спад на очакванията на производителите.

От Honda Motor, вторият по-големина производител на автомобили в Япония, заявиха вчера, че ще намалят производството за износ с и за вътрешния пазар, заради спад от 12% на продажбите в САЩ и Великобритания.

Втората по големина икономика в света отбеляза спад на БВП с 0.4%, през първото тримесечие на годишна база, като намалението е първо от 2002 година насам, като опасенията от стагфлация се засилват.