Думата „керванен капитализъм" придобива ново значение: според германския вестник Rheinische Post, финландското предприятие Nokia ще предложи на заетите в завода си в Бохум, който през лятото ще затвори врати, да се преместят да работят в Румъния следвайки работодателя си.

Предложението не среща въодушевление - ако все пак се преместят в балканската държава, германците ще трябва да работят само за част от досегашните си заплати.

Ръководството на Nokia ще дискутира тази идея през следващите седмици с профсъюзите и представители на политиката, пише Rheinische Post с позоваване на вътрешни кръгове. От Nokia са отказали да дадат повече подробности по телефона.

Заводският съвет все още се надява да спаси предприятието в Бохум. Ръководителят на съвета Гизела Ахенбах казва, че бързината, с която ръководството на концерна се е извинило на обществеността, вдъхва надежда, че все още нещо може да се направи. Nokia не може дълго време да понася засилващите се удари върху имиджа.

Г-жа Ахенбах се надява работодателите някъде да се пропукат и да се запази да речем половината производство. Според някои е възможен и моделът на работническо - мениджърското дружество. 

Ситуацията може да се сравни с фалита на производителя на телефони BenQ Mobile, коментира специалист по телекомуникации. „Nokia трябва да се погрижи за квалификационни курсове като компютърни умения или чужди езици, за да могат заетите по-лесно да излязат от там".

В четвъртък Nokia обяви, че печалбата за стопанската 2007 г. е € 7.2 млрд. Повишението на печалбата спрямо предходния период е 67%. Въпреки това шефът на концерна Каласуво настоява, че ще затвори нерентабилния завод в Бохум. Както служителите, които ще бъдат освободени, така и германската политика, реагираха с голямо огорчение.

Заговори се за афера, отмъщение за финландците, липса на бизнес етика и алчност за печалби. Представителите на завода търсят от федералното правителство в Берлин намеса, за да променят намеренията на концерна.

Пораженията върху имиджа на Nokia действително могат да са сериозни, обяснява Spiegel. Все повече германски предприятия обявяват бойкот на мобилните телефони на Nokia. Търговец на едро на мобилни телефони в Берлин обяснява: „При нас идват клиенти, които искат да си купят телефон, който подчертано не е Nokia". Търговците на дребно също потвърждават, че в момента Nokia не е желана от някои клиенти.

Дебатът за съдбата на завода е окриляван от патриотизма на германците: в социологическо допитване за ARD, 67% от анкетираните заявяват, че в бъдеще искат да купуват само произведени в Германия стоки. За 30% произходът на продукта не играе някаква особена роля. За германски стоки са готови да плащат значително повече пари 11% от анкетираните. Малко повече пари за „германското" ще платят 70% от интервюираните. Само 16% не биха платили повече за родното производство. Били са анкетирани 1000 германци.