Екшън план за това Югоизточна Европа да е с минимум три източника на природен газ ще има до края на юни месец.
Тези три източника са местен добив, газ от терминали за втечнен газ и синьо гориво от Азербайджан. Русия също ще остане източник.
Това заяви зам.-председателят на Европейската комисия отговарящ за енергийния пазар Марош Шефчович, който заедно с министър-председателя на България Бойко Борисов дадоха съвместна пресконференция след приключилото първо заседание на Групата на високо равнище по газовите въпроси на страните от Централна и Югоизточна Европа. В групата днес са участвали високопоставени участници от Гърция, Румъния, Хърватска, Унгария, Словения, Словакия.
Шефчович посочи, че предвид развитието на проекти като "Южен поток" и "Набуко", които не са били изцяло в компетенциите и отговорностите на ЕС, е необходимо сега да се изгради необходимата инфраструктура в региона. Това зависи изцяло от нас и Европейската комисия е готова да участва в тези проекти, включително и по плана Юнкер, каза още Шефчович.
За България тази инфраструктура означава построяване на газовия хъб във Варна и модернизиране и разширяване на съществуващата инфраструктура за пренос на природен газ.
Премиерът Борисов не спомена конкретни технически параметри на хъба, но посочи, че той е в почти пряка зависимост от това дали Южен (Турски) поток ще минава през България. Тъй като България не е получила официално писмо, че проектът спира, за нас той продължава да стои като проект, повтори премиерът за пореден път позицията на кабинета.
Евентуалното изграждане на хъба ще струва 2,2 млрд. евро. Борисов е склонен да преговаря и с Русия, и с президента Владимир Путин по отношение на проекта, но "за да разговаряме, трябва първо да има покана и да се ходи там, където си желан". Това обаче не е на лице. Но и да отида там, аз ще взема предвид интересите на ЕС, както и на всички наши съседи, допълни Борисов.
Във връзка с това, че Южен поток е замразен, Европейската комисия е замразила наказателната процедура за България по отношение на проведените тръжни процедури за избор на строител на тръбата през българското трасе, информира зам.-председателят на ЕК Шевчович.
Малко преди да започне пресконференцията от правителствената информационна служба изпратиха до медиите информация с това какви са плановете на българското правителство в областта на доставките и преноса на газ.
Предвижда се да има 844 км нова газопреносна инфраструктура, модернизиране на компресорните станции в Левски и Провадия. Освен това се предвижда разширения на хранилището за газ в Чирен и изграждане на ново в Северозападна България.
Приоритетни остават и газовите връзки с Гърция, Румъния, Сърбия и Турция, като първите две ще получат подкрепа от Европейския съюз.
Интересна находка в презентацията е, че за първи път в нея е посочено и колко средногодишно може да добиваме от нашите находища в Черно море. Очакваният добив от блоковете Хан Аспарух, Силистар и Терез е около 2 млрд. куб. м, което представлява около 2/3 от настоящото ни потребление на Синьо гориво.