КТ "Подкрепа" настояват за отлагане на либерализация на пазара на електроенергията с 1 година и настояват за яснота и прозрачност при определянето на цените за битовите потребители, както и на компенсациите, които според тях не са финансово обезпечени. Конфедерацията излезе с позиция по въпроса, в която са предложени няколко точки за действие.
По техни думи предложенията им са свързани с високата инфлация, закриването на част от българската енергийна система, както и прогнозите за инфлационни процеси и ръст на доходите.
Те настояват да бъде определена ежемесечна компенсация на част от разходите на потребителите, чрез решение на МС или със Закона за Държавния бюджет. Компенсациите да са частични или да покриват изцяло количеството енергия и да се поемат от Фонд "Сигурност на електроенергийните системи". Въпреки това, посочват още, в момента фондът не е способен да изплати такива суми.
От КТ "Подкрепа" изразяват опасенията си, че няма достатъчна защита от прекомерно увеличение на цените, а остават броени месеци до влизане в сила на разпоредбите на ЗЕ. Според тях разпоредбите единствено ще нанесат пореден удар върху бюджета на домакинствата. Те призовават за изготвяне на ясен механизъм за определянето на фиксираната цена за преходния период.
Второто им предложение е свързано с плановете на социалните партньори за българската енергетика, и по-точно за мощността, потреблението, съхранението и внос на енергия. От КТ "Подкрепа" искат да се гарантира обезпечаване на нуждите от електроенергия. По техни думи до момента липсва всякаква адекватна готовност за преформатиране на енергийната схема. Смятат също, че днешното бързане може да доведе до значителни сътресения по отношение на работещите и до влошаване на бюджетите на домакинствата.
Третата точка засяга нуждата от т.нар. ясен механизъм за определяне на цената за всички битови потребители и начина на компенсиране за преходния период между регулирани цени и борсови цени на електроенергията. От КТ "Подкрепа" посочват също риска от чувствителен скок в цената. Според конфедерацията действащата нормативна уредба е непредсказуема и оставя ненужно място за движение на цените и компенсациите, като добавят, че липсват легални дефиниции относно жизнен стандарт/издръжка на живот. Определянето на цените е оставено в ръцете на органи, които създават рамки според собствените си разбирания, без да има рамка, в която да се вместят.
Допълнително, те настояват за гаранция, че компенсациите са финансово обезпечени, тъй като Фонд "Сигурност на електроенергийните системи" не може да обезпечи предвидените в ЗЕ изменения и допълнения. В противен случай те предлагат два варианта - Държавният бюджет да поеме разходите след негова актуализация или да бъде въведен друг механизъм за финансово обезпечаване на изплащането на компенсациите.
Като заключение, те заявяват, че са твърдо против узаконяването на автоматичния механизъм за увеличение на цената на електроенергията на база инфлация, като според тях той е в интересен само на доставчиците. По техни данни всяко изменение на цените на енергоносителите с 10% може да доведе до пряко увеличение и на инфлацията с 1%.