"Инерком", които искаха да закупят електроразпределителната компания ЧЕЗ, все още не са превела парите, съобщава за БНР централата на компанията в Прага.
Крайният срок изтече в петък, а фирмата отказва да даде подробности какво ще стане, ако сумата не постъпи по сметката. Сроковете за разплащането са договорени между двете фирми през февруари.
Вчера Корнелия Нинова обяви, "тъй като чешката държава е собственик на акции в ЧЕЗ, моля информирайте чешкото правителство, че при спечелване на избори в България, БСП ще предприеме необходимите действия българската държава да се заяви като кандидат-купувач и да участва в процедурата по продажбата".
Припомняме, стана известно, че собственикът на "Инерком" Гинка Върбакова влиза в управлението на ЧЕЗ България.
Преди това от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отказаха на "Инерком" да разрешат концентрация чрез придобиване на контрол върху предприятия от групата на "ЧЕЗ". Мотивите са, че КЗК вече е била сезирана за тази сделка и решението й се обжалва в съда и няма как да бъде образувано ново производство. От "Инерком" обявиха, че ще обжалват и последното решение, както обжалваха решението на КЗК от 19 юли 2018 г., с което Комисията забрани на "Инерком" да закупи електроразпределителното дружество ЧЕЗ. Делото във Върховния административен съд е насрочено за идната година.
Припомняме, след като на 22 февруари 2018 г. стана ясно, че чешката ЧЕЗ е одобрила сделката за продажба на активите в България и купувача "Инерком Груп", последва скандал, който предизвика министърът на енергетиката Теменужка Петкова да подаде оставка, защото познава собственикът на фирмата Гинка Върбакова. Скандалът прехвърли границите на страната към Чехия.
След избухването на скандала управителят на дружеството, определено за купувач - Гинка Върбакова, проведе разговори с ЧЕЗ в Прага. Тогава от българското дружество "Инерком" съобщиха, че процедурите по вече сключения с "Инерком" договор продължават. Гинка Върбакова и представители на ЧЕЗ дойдоха и на изслушване в парламента.
По искане на БСП в парламента бе създадена и временната комисия по случая ЧЕЗ, която обаче завърши работа със заключението, че й е необходима още информация.
В рамките на скандала в българския политически живот по едно време беше лансирано и желанието на държавата да се включи в сделката. Това стана по време на среща на Гинка Върбакова в Министерски съвет с премиера Бойко Борисов и министрите Дончев и Горанов. След това обаче идеята не получи развитие и уточняване.
За това твърдо застават от БСП, които организираха и подписка в цяла България с искане държавата да си върне контрола над ЕРП-та. Според социалистите зад Гинка Върбакова стои фигурата на правителството и поискаха намеса на контролните органи.
+++++
на 02.12.2018 в 00:33:26 #4Лицето на корупцията, станала едно с държавата...
Кастело Белведере
на 01.12.2018 в 21:32:45 #3Гинчето Жилетката не е виновно момичето. Тъгата, дето излъчва си е чисто нейна, няма нищо общо с ехидните усмивки на лафкаджиите зад кулисите.
QWE
на 01.12.2018 в 17:55:14 #2Що ли вестниците писаха, че Гинка не я допуснаха до борда на ЧЕЗ.. Тъй като парите ги няма и чехите в борда си останаха и не освободиха места за Гинка и сие..
halo
на 01.12.2018 в 17:31:23 #1Как само се е изцъклила и озъбила ---> истинско олицетворение на БСП(К).