Съществува силна негативна обществена нагласа в България по отношение на ГМО, която е предопределящ фактор за провежданата консервативна и рестриктивна национална политика по тези въпроси.

Българският евродепутат Андрей Ковачев поиска разяснение от Европейската комисия за въздействието на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада (The Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA) върху действащите правила за внос на генетично модифицирани продукти.

Той посочва, че напоследък все по-широко се разпространява твърдението, че CETA може да постави под заплаха действащите в момента правила на ЕС за внос на генетично модифицирани продукти. Един от най-често привежданите в подкрепа на това твърдение аргументи е, че в Канада няма задължително етикетиране на ГМО в храните.

Ковачев постави на ЕК конкретните въпроси:

  • Съществува ли риск CETA да промени действащата в ЕС законодателна рамка и правилата по отношение на контрола, етикетирането и проследяването на ГМО в храните?
  • Как ще бъде гарантирано спазването на изискванията на европейското законодателство за използването и пускането на пазара на генетично модифицирани храни?
  • Съществува ли риск след влизането в сила на CETA на европейския пазар да навлязат генетично модифицирани продукти без знанието на европейските граждани?

От името на Европейската комисия писмено отговори комисаряг по търговията Сесилия Малмстрьом:

Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA), което беше подписано на 30 октомври 2016 г. и което понастоящем, преди да започне да се прилага временно, е предмет на разглеждане в Европейския парламент, няма да занижи нито един от стандартите на ЕС.

Стандартите на ЕС по отношение на стоките и услугите ще продължат да съществуват в сегашния си вид. CETA не включва разпоредба, която да изменя, занижава или отменя тези стандарти.

В качеството си на двустранно споразумение за търговия договорът не отменя задължението за спазване на нашите законови и подзаконови разпоредби. То само предоставя правото стоки и услуги на държави извън ЕС да бъдат приемани на пазара на ЕС при същите условия като местните стоки и услуги. Следователно всички продукти ще продължат да бъдат внасяни в ЕС в съответствие със законодателството на ЕС, което ВИТС не накърнява по никакъв начин.

Що се отнася до генетично модифицираните организми (ГМО), ЕС е установил стриктни процедури за тяхното разрешаване. CETA няма да повлияе на тези процедури.

В двадесет и пета глава — "Двустранни диалози и сътрудничество" — се предвижда страните да провеждат диалог по въпросите на достъпа до пазара в биотехнологичния сектор. Главната цел на този диалог е обменът на информация по въпроси от взаимен интерес.