Независимо дали искате повишение на заплатата си, или преговаряте за стартово заплащане на ново работно място, едно е сигурно - винаги изпитвате дори малко притеснение.

Тези разговори обаче са важни. Според анализ на сайта Salary.com, липсата на умение за преговаряне може да ви струва над милион долара в течение на кариерата ви. Затова е важно да бъдете спокойни и внимателни, когато повдигнете въпроса.

Изданието Business Insider събра някои от най-простите и изненадващи стратегии, които ще ви помогнат да стигнете до това, което искате.

Винаги използвайте точни числа в оферти и контра оферти

Да посочвате конкретно желаната от вас заплата от 103 500 долара изглежда малко глупаво, затова сигурно смятате, че е по-добре да предложите закръглената цифра 100 000 долара. Според проучване на Бизнес училището на Колумбийския университет обаче използването на точни числа хвърля мощна котва в преговорите.
В същото време обаче е по-добре да предложите диапазон на заплатата, отколкото само едно число.

Използването на точни числа не означава да посочите само една конкретна сума. Поднасянето на диапазон, включително и над желаната от вас заплата, е най-добрият начин да постигнете резултати.

Започнете с нещо лично и партньорът ви в преговорите ще отговори със същото

В експеримент, в който студенти от Келог и Станфорд преговаряли по имейл, тези, които споделяли лични данни, които нямат връзка с темата - като хобита, месторождение и т.н. - получили значително по-добри резултати от тези, които съобщавали единствено име, имейл.

Разкриването пред другите е сигнал, че може да се разчита на вас.

Гледайте на преговорите като на състезание

Хората, които използват състезателни стратегии, използвайки техники за открита дискусия за проблемите и перспективите, получават по-големи заплати от сговорчивите или склонните на компромиси.

Дамите могат да използват „женския си чар" - много, много стратегически

Използването на „женския чар" - баланс между приятелско поведение и леко флиртуване - може значително да увеличи ползите от преговарянето. Важно е обаче да не се прекалява, защото ако флиртувате твърде открито, е по-малко вероятно да се ползвате с доверието на колегите си.

Не се изправяйте лице в лице, докато не се наложи

Ако вие сте този, който искат по-висока заплата, не сте в позицията на надмощие - човекът, който ви назначава или определя повишението ви, контролира нещата. В преговорите лице в лице обикновено печели по-влиятелният. Хората мислят по различен начин, когато са разделени, а йерархиите са с по-малко значение от разстояние. Ако преговаряте с шефа си, имате по-голям шанс, когато преговорите се провеждат по имейл.

Ако се срещате лично, поддържайте постоянен очен контакт

Според проучване, един от най-ефективните начини да накарате хората да бъдат откровени с вас, е да поддържате постоянен очен контакт с тях.

Сложете на масата всичките си притеснения наведнъж

Когато обсъждат предложение, много хора искат да изглеждат щастливи и да бягат от това да изглеждат твърде нуждаещи се или разочаровани. Те може да споменат едно-две притеснения, които имат, но да замажат други проблеми, които така или иначе ще се появят по-късно. Това подлудява хората, които отговарят за назначенията. Най-добрата стратегия е да разкриете всичките си притеснения наведнъж и да отбележите кои от тях са най-важни, така че да работите съвместно по разрешаването им.

Направете първата оферта

Изглежда логично да изчакате отсрещната страна да направи първоначалната оферта, за да получите повече информация как да действате съобразно нея. В действителност обаче е много по-добре вие първи да предложите сумата, която бихте желали, защото така можете да зададете посоката. Хората, които правят много високи първоначални оферти, накрая постигат много по-добър резултат.

Накарайте ги да говорят за себе си

Вероятно е по-разумно да започнете преговорите с общи приказки, особено ако успеете да накарате партньора ви в преговорите да говори за себе си. Според проучване, говоренето за себе си може да събуди същото усещане за удоволствие, както правят храната или парите.

Кратките разговори са по-подходящи, ако сте мъж

За жалост на жените, които преговарят за заплата, започването с общи приказки работи при мъжете. Вероятно това се дължи на стереотипите за половете - навлизайки в преговорите, обикновено мъжете изглеждат по-агресивни, а кратките приятелски разговори могат да бъдат обезоръжаващи и да постигнат желаната цел.

Подредете приоритетите си и ги споделете

В преговори за предложение за работа можете да кажете например, че заплатата е най-важна за вас, след това е местоположението, а чак след това времето за отпуск. Подреждането на приоритети е мощен начин колегите ви да разберат интересите ви, без да издавате твърде много информация.

Заемете „властна поза" преди да започнете

Според проучване, заемането на „властна поза" в изправено положение с широко разтворени крака и ръце на ханша може да промени химията на тялото, което ще ви накара да се почувствате по-силни и готови да поемете рискове. Тази поза увеличава и тестостерона, който пък повишава увереността, намалява и хормона на стреса кортизол.

Бъдете малко непредсказуеми

Подходът към преговорите обикновено е рационален, но вкарването на малко чувства и непредвидимост може да е от полза. Според някои изследвания, емоционалната непостоянност на участниците в преговорите води до по-големи отстъпки от отсрещната страна, защото тя чувства по-малък контрол върху ситуацияата.

Обмислете пускането на някоя сълза (но внимателно)

Според ново проучване в някои ситуации изразяването на тъга и дори сълзи може да ви улесни при постигането на това, което искате при преговори. Дори и да е истина, е много, много рисковано.

В края на краищата изглежда е по-вероятно да постигнете по-добри резултати с „властната поза", добре подготвен диапазон на заплатата и състезателен дух.