Сгушен в тих ъгъл на Сингапур, индустриалният комплекс изглежда като подземно гето. Но това, твърди управителят Декстър НГ, е работилницата на бъдещето.
Самообявил се предприемач на криптовалути, той е главният технологичен директор на SG Mining - компания, която произвежда и продава платформи за "копаене" на криптовалути. Това са мощните компютри, които правят сложни математически изчисления в процеса, който печели собствениците си цифрови валути като Bitcoin.
"Преди това можехме да продаваме само 2 или 3 от тези платформи седмично. Сега можем да продаваме стотици", казва той, докато се разхожда из циментовия склад.
Натрупване
Източник: Getty Images
Така изглежда една "мина" за "копаене" на криптовалути
Някои от тези машини заминават за чужбина, включително и за Япония. Трудно е да се определи точно колко японски инвеститори оперират с цифровата валута, защото няма централно надзорно тяло.
Но Япония е първата азиатска държава, която призна Bitcoin и напълно легализира криптовалутите, създавайки доверие към тях. Наскоро японска фирма обяви, че ще започне да плаща част от заплатите на служителите си в Bitcoin.
Австралия е друга държава от региона, която прегърна идеята за криптовалутите, но засега се опитва да ги регулира, заради начина, по който все повече инвеститори аматьори се включват на пазара.
Промяна на тона
Справедливо ли е да кажем, че Азия е начело на манията по bitcoin?
В един момент китайските инвеститори държаха около 80% от запасите на криптовалутата, но Пекин вече е предпазлив. Загрижен за изтичането на средства от пазара, Китай ефективно забрани криптовалутите, обявявайки за незаконни първоначалните монетни предлагания - публични предлагания на акции, инвестирани чрез използването на цифрови валути.
Но властите в Пекин далеч не са единствените. Виетнам забрани Bitcoin и други цифрови валути. Индия и Индонезия обмислят как да ги регулират.
Южна Корея също забрани емитирането и разплащанията с Bitcoin и другите виртуални валути, а обмисля и допълнителни регулации като данък върху печалбите, реализирани чрез тях.
Само през тази седмица Сингапур промени предишния си умерен тон спрямо криптовалутите, предупреждавайки гражданите си за "значителните" рискове, които поемат, ако решат да инвестират в тях.
Но това не спря инвеститорите в страната да опитат своя късмет. На борсата за Bitcoin в Сингапур има група ентусиасти, всеки от които отделя по 100 долара на седмица, за да купи от цифровата валута.
"Това е валутата на бъдещето", споделя един от тях. "Ако твърдите, че това е измама, нима финансовата криза не беше тази, която ни научи, че всички финансови институции така или иначе са измама?", добавя той.
Бързи пари
Източник: iStock
Все повече хора гледат на Bitcoin като на цифрово злато
Bitcoin се появи в следствие на световната финансова криза. Той често е приеман като предпочитана валута за нямащите доверие на институциите милениали, но се използва и от перачи на пари, престъпници, дилъри и купувачи на наркотици.
Все по-голям брой азиатци все по-често започват да го виждат като начин за спечелване на бързи пари, но и като средство за защита на спестяванията им от политически кризи и ниски лихвени проценти.
"Много от нашите клиенти го виждат като форма на цифрово злато. Той по някакъв начин се вписва в режима на спестяване или в спестовния начин на мислене на азиатците", казва Зан Куан, основател на борсата за Bitcoin в Сингапур.
Анализаторите посочват и ниските или нулеви лихви в Япония, строгите правила за изнасяне на пари от Китай, както и опасенията за севернокорейска криза, която ще повлияе на икономиката в Южна Корея, като причини, поради които толкова много хора в Азия се опитват да спечелят от манията по Bitcoin.
Пиянството по Bitcoin
Източник: Skyline Crypto Club
В сингапурския Skyline Crypto Club може да се плаща в криптовалути
Но може би вече е твърде късно. "Бързите пари вече са спечелени. Казвам на клиентите си да са подготвени за спад от 50% до 60%. Трябва да имате времеви хоризонт от години, а не месеци", казва Дийръдж Барвани, независим финансов експерт, който отскоро съветва клиентите си как да придобиват криптовалути.
Но това не попречи на някои бизнеси да се възползват от криптолудостта в Азия. На върха на сингапурския небостъргач Landmark Tower е разположен Skyline Crypto Club, където клиентите могат да плащат за своите напитки, използвайки Ethereum, друга популярна и все по-ценна цифрова валута.
Засега тя представлява само малък процент от сделките, но собствениците на клуба очакват тя тепърва да расте. "Ние дори предлагаме новогодишен пакет Bitcoin, в който плащате за вашата вечер с помощта на Bitcoin", казва мениджърът на клуба Субаиш Раджаманикам.
По настоящите цени това е алкохол за около 17 000 долара. Но Bitcoin е толкова нестабилен, че няма да разберем дали ще бъде достатъчно, за да получите коктейл или два в бъдеще.