Макар дълго време да беше територия само за ентусиасти, bitcoin става изключително популярен в Азия. И започва да привлича интереса на мисис Уатанабе, нарицателно за средностатистическата японска домакиня, както и пенсионери от Южна Корея и много други хора, които досега са подминавали с лека ръка дигиталната валута.
Майките и бащите в Азия, които вече често инвестират в акции, са впечатление от скорошното 100-процентово увеличение на цената на bitcoin през тази година. За сравнение, бенчмаркът за азиатските акции се е увеличил с едва 17% за същия период, пише Reuters.
Дори след скорошния спад от върха от 2 779.08 долара за монета, виртуалната валута повиши цената си с повече от 60% само през май.
През последните две седмици, окуражени и от факта, че Япония започна да приема bitcoin като начин за разплащане, интересът към валутата е скочил сериозно от двете страни.
"След като първо чух за възможностите за инвестиция в bitcoin, не можех да спя - толкова бях развълнувана", казва 55-годишната Мутсуко Хиго, работеща като консултант по професионално развитие. "Звучи като мечта", допълва тя и посочва, че е закупила монети на стойност около 1 800 долара, за да повиши спестяванията си за пенсия. "Всички казват, че вече не можем да разчитаме на пенсиите си. Това ме притеснява и затова си купих bitcoin", казва още Хиго.
"В момента става въпрос за спекулативен пазар като акциите", казва Парк Хьо-жин, 27-годишен южнокореец, който притежава около монети за около 2 700 долара. "Не мисля, че някой в Южна Корея си купува bitcoin, за да ги използва", допълва той.
Освен цената, рискът също се повишава, тъй като няма защита за вложенията на инвеститорите.
Парк и Хиго са привлечени към идеята от свои приятели. Други обаче се впускат след присъствие на семинари, постове в социалните мрежи или блогове на инвеститори-аматьори.
Нобору Ханаки, 27-годишен японец, казва, че блогът му за лични финанси получава около 30 000 посещения месечно, а най-популярният пост е този, който обяснява същността на bitcoin. След ръста на цената на валутата през последния месец, посещенията са се увеличили двойно.
След като прочела за валутата в пресата, Рейчъл Пул, учителка в детска градина в Хонг Конг, си закупила 5 монети. След скока в цената продала едната, а другите четири пази като инвестиция.
Не всички обаче печелят пари.
Манията роди и схеми, като тази, разкрита преди месец от полицията в Южна Корея. Заради пирамидата на стойност 55 милиона долара парите си закупили хиляди хора.