Ефективното включване на България в политиката на Европейския съюз за подпомагане на развиващите се страни беше основната тема на провелия се вчера в разговор между вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин и генералния директор на генерална дирекция "Развитие" на Европейската комисия Стефано Мансервизи.

Министър Калфин обсъди с госта си изграждането на институционалния и административен капацитет, необходим за включването на страната ни в европейските политики за съдействие на страните в преход. Министърът потвърди ангажимента на България от позицията на пълноправен член на ЕС да допринася съобразно възможностите и опита си за реализиране на очертаните от ЕС и ООН цели за развитие.

Съгласно решенията на Съвета на министрите на ЕС от април 2005 г., към които нашата страна се присъедини, десетте новоприсъединили се към Съюза държави плюс България и Румъния се ангажират към 2010 г. да се стремят да постигнат обем на отделяната от тях помощ за развитие в размер на 0,17 % от брутния си национален доход (БНД). Към 2015 г. 12-те страни се ангажират да се стремят обемът на предоставяната помощ да нарасне до 0,33% от БНД. Средствата ще се отпускат от следващата година по отделна линия в националния бюджет.

За сравнение, 15-те „стари" държави-членки на ЕС са поели ангажимент към 2010 г. да се стремят да предоставят обем на помощта за развитие в размер на 0,56 % от БНД, а към 2015 г. делът на средствата да бъде 0,7 % от БНД.

Българската политика за подпомагане на развитието ще се съсредоточи в сектори, в които страната има сравнителни предимства като опит и капацитет, подчерта министър Калфин. Той допълни, че такива сектори биха могли да бъдат образованието и подготовката на кадри, изграждането и поддръжката на инфраструктура, провеждането на реформи в икономическата, финансовата, административната и социалната сфера.

Министърът допълни, че България ще се стреми да оказва помощ за развитие на държави, с които поддържа традиционно активни отношения, така че партньорствата за развитие да съдействат за активизирането и на двустранните търговско-икономически контакти.

За България като нов донор е важно да участва активно в политическия диалог в рамките на ЕС по въпросите на развитието, посочи генералният директор Стефано Мансервизи. ЕК е готова да предостави своя опит и механизми при осъществяването на българската помощ за развитие, увери той. Двамата с министър Калфин се договориха български експерти в областта на развитието да участват в работата на ЕК, включително в дейността на представителствата на Комисията в страните, където се осъществяват проекти за развитие.